AB MALİYE BAKANLARI BÜTÇEDE UZLAŞMAYA VARDI
Serhat TUNAR -DG- Lüksemburg'da Euro Bölgesi bütçesini belirlemek için bir araya gelen Avrupa Birliği maliye bakanları, yaklaşık 12 saat süren görüşmelerinin ardından bütçe konusunda uzlaşmaya vardı. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ilk kez Euro Bölgesi ülkeleri arasında rekabeti artıracak etkili bir bütçe oluşturulduğunu ifade etti. Maliye bakanlarının üzerinde anlaştıkları bütçe, gelecek hafta Brüksel'de gerçekleştirilecek Avrupa Birliği liderler zirvesinde de görüşülecek.

Altı aydır yoğun tartışmaların yaşandığı konuyla ilgili Güney ve Kuzey Avrupa ülkelerinin farklı görüşleri bulunuyordu. Güney Avrupa ülkeleri daha fazla dayanışma talep ederken, Kuzey Avrupa ülkeleri kuralların daha sert şekilde uygulanmasını talep ediyorlardı.

Bütçe konusundaki anlaşmayı memnuniyetle karşılayan Portekizli Eurogroup Başkanı Mario Centeno, daha önce Brexit ve ticari konuda tansiyonun hâlihazırda yüksek olduğunu belirterek dikkatli hareket edilmesi gerektiğini belirtmişti.