AVUSTURYA’DAN GÖÇMENLERLE İLGİLİ YENİ KARAR
Serhat TUNAR –DG- Avusturya, insan kaçakçılarından yardım alarak ülkeye girmeye çalışan tüm göçmenlerin sığınma taleplerini reddetme kararı alarak insan kaçakçılığını önlemeyi planlıyor. Bunun yanında, alınacak yeni önlemlerle birlikte, ülkelerine gelen mültecilerin paralarının ceplerinde kalmasını ve bu parayı bireysel sağlık hizmetlerine harcamaları planlanıyor.

Avusturya Özgürlük Partisi (FPO), bu planın bir an önce hayata geçirilerek; parası olup, bu parayı kaçakçılara vererek sığınma hakkı elde eden göçmenlerle parası olmayan göçmenler arasındaki eşitsizliğin kaldırılmasını umuyor.  

Muhafazakâr görüşüyle bilinen Avusturya Halk Partisi (OVP) mensubu olan Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz da FPO ile benzer görüşe sahip. Kurz konuyla ilgili yaptığı açıklamada insan kaçakçılarına para vermenin kabul edilemez olduğunu belirtti.  

Kurz ayrıca, “İnsan kaçakçılarına para vererek Avrupa’ya ulaşan insanların olduğunu bilmek, tüm Afrika’da yanlış bir izlenim veriyor ve bunun sonucunda insanlar Akdeniz’de can veriyor, bazıları ise Libya’daki kamplarda işkence görüyor,” dedi.

malatya escort-