AZERBAYCAN VE BULGARİSTAN’IN TİCARİ İLİŞKİLERİ
Ayfer Kurtaran –DG- Bulgaristan  Cumhurbaşkanı Rumen Radev, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Azerbaycan'da  Cumhurbaşkanı Aliyev'le görüştü. Aliyev, Radev'i resmi törenle karşıladı. İkili ve heyetlerarası görüşmelerin ardından liderler ortak basın toplantısı düzenledi.

Aliyev, stratejik ortaklar  Azerbaycan ve  Bulgaristan'ın siyasi ilişkilerinin yüksek düzeyde olduğunu söyledi. Bugün daha çok ekonomik iş birliği konularını müzakere ettiklerini bildiren Aliyev, "Karşılıklı ticaret hacmimizden memnun değiliz. İlgili kurumlara ticaret hacmimizin artırılması için teklifler sunmaları talimatını verdik." dedi.

Azerbaycan Hava Yollarına  Sofya'ya doğrudan uçuşlar düzenleme talimatı da verdiğini söyleyen Aliyev, Güney Gaz Koridoru'nun faaliyete geçmesiyle  Bulgaristan'ın enerji güvenliğine katkı sağlayacaklarını ifade etti. Birkaç yıl sonra  Azerbaycan doğalgazının  Bulgaristan'a ulaşacağını kaydeden Aliyev, "Yakın günlerde Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu faaliyete başlayacak.  Bulgaristan'ın da bu projeden yararlanacağına eminim." diye konuştu.

Radev de  Bulgaristan ve  Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin yetersiz olduğunu söyleyerek, daha iyi sonuçlar elde edebileceklerini vurguladı.