BATI TRAKYALI BAKAN MÜEZZİNOĞLU, BTTDD BURSA ŞUBESİ’NİN YENİ YÖNETİMİ İLE BİRARAYA GELDİ
Özcan Aliosman –DG- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Balkanlarla bağı kopmamış göçmenlerin sorunlarının çözümü için önümüzdeki günlerde Bursa’da bir çalıştay planladıklarını belirterek, “Sıkıntıları paylaşmak, sorunları azaltmak, umutlarımızı artırmak istiyoruz” dedi.

Bakan Müezzinoğlu, üyesi olduğu Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nde yeni göreve gelen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Eminlatif başkanlığındaki yönetimle bir araya geldi. Dobruca Sosyal Tesisleri’nde 5 Şubat Pazar günü gerçekleşen kabulde konuşan Müezzinoğlu, yeni yönetime ‘hayırlı olsun’ dileklerini iletti, başarı diledi. Bursa’da çok sayıda Batı Trakyalı olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, bu insanlara birlik beraberlik içinde sahip çıkmak gerektiğini, onlara Batı Trakya’yı hissettirmek ve yaşatmanın önemli olduğunu belirtti. Müezzinoğlu, bunları dernek faaliyetleri içinde yürütmek gerektiğinin altın çizdi. Sorunların çözümü yönünde atılan adımlara işaret eden Müezzinoğlu, geçtiğimiz günlerde Ankara’da BALGÖÇ Başkanı Yüksel Özkan’ın koordinasyonunda Balkanları temsilen 80 civarında derneğin yöneticisinin katılımı ile bir çalıştay yapıldığını ve burada ortak sorunların paylaşıldığını kaydetti. Müezzinoğlu, söz konusu çalıştayda İçişleri Bakan Yardımcısının yanı sıra ilgili kurumların yöneticilerinin de hazır bulunduğuna dikkat çekti.

GÖNLÜMÜZ HEMEN ÇÖZMEK İSTİYOR AMA…

Mehmet Müezzinoğlu, benzer bir organizasyonun çevre illerdeki ve ilçelerdeki göçmen derneklerinin temsilcilerinin katılımı ile Bursa’da da yapılacağını açıkladı. Bunun şubat sonu veya mart başı gibi gerçekleştirilebileceğini ifade eden Müezzinoğlu, “Hem biraz onları dinleriz hem gelecekle ilgili birbirimize umut ve güven veririz. Sorunları azaltmak, sıkıntıları paylaşmak, umutlarımızı artırmak istiyoruz. Çünkü biz birbirimizle güçlü olursak umudumuz artacak. Sorunlar azalacak, yenileri gelecek ama önemli olan var olanları azaltmak yeni gelenleri de çözme iradesini ortaya koyabilmek. Gönlümüz sorunları hemen yarın çözmek istiyor ama şimdi Avrupa Birliği ile ilgili süreçte uluslararası uygunluk var. Türkiye artık birçok ülkeden insanın olduğu bir yer; bir bakıyorsun oraya koyduğun kural bizi ilgilendiriyor veya önümüzü tıkıyor, hadi onu bir daha çözmeye çalışıyorsunuz. Ama özellikle bürokratlara altyapıyı iyi hazırlarsak çözümler de üreteceğiz inşallah” ifadelerini kullandı.

‘AMA’LARI ANLATMAMIZ GEREKİYOR

Balkanlarla bağı kopmamış insanların yakınlarının sağlık güvencesi gibi alanlarda Türkiye’de yaşadıkları sorunlara işaret eden Bakan Müezzinoğlu, şöyle devam etti: “Uluslararası hukuka baktığınız zaman neticede ‘yabancı uyruklu’ diyor. ‘Peki orada sigortası var mı’ diyor. Var ama ‘ama’sı var. İşte o ‘ama’yı anlatmak lazım. Veya o ‘ama’ya çözüm üretmek lazım. Şimdi o ‘ama’ları bu salondaki herkes anlıyor ama orada o masanın başında herkes onu anlamıyor. Dolayısıyla inşallah önümüzdeki dönemde biraz daha yakın iletişimde bulunarak, sorunları azaltmaya çalışacağız. Ben tekrar teşekkür ediyorum. İnşallah daha rahat bir zamanda diğer koruları da paylaşırız.”

KARA KALEMLE ÇİZİLMİŞ RESMİ HEDİYE EDİLDİ

BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Dr. Ali Eminlatif, Bakan Müezzinoğlu’na kabullerinden dolayı teşekkür etti. 15 Ocak’ta şölen havasında gerçekleşen genel kurulda üyelerin teveccühü ile göreve geldiklerini belirten Eminlatif, “İnşallah birlik ve beraberlik içinde güzel hizmetler ederiz” dedi. Dr. Eminlatif, Bakan Müezzinoğlu’na kara kalemle çizilmiş arka planda Gümülcine’deki tarihi saat kulesinin bulunduğu bir resmini hediye etti. Ziyarette BTTDD Genel Merkez Teşkilat Başkanı Musa Yurt ve BALGÖÇ Başkanı Yüksel Özkan da hazır bulundu.

malatya escort-