BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ESAD YÖNETİMİNİ SAVAŞ SUÇLARI İLE SUÇLADI
İrem Uzun –DG- 6 Eylül Çarşamba günü BM Suriye Soruşturma Komisyonu, Suriye hükümetini Nisan ayında en az 80 sivili öldüren ve yüzlerce kişi yaralayan ölümcül bir kimyasal silah saldırısı düzenlemekle suçlamak için yeterli kanıta sahip olduklarını belirtti. BM araştırmacıları, Suriye iç savaşı patlak verdiğinden beri Suriye'ye 33 kimyasal silah saldırısı kaydedildiğini kanıtladı; 27'si Esad güçleri tarafından gerçekleştirilmişken, diğer 6 saldırının arkasında kimin olduğu henüz tespit edilememiş durumda.

Birleşmiş Milletler Suriye Raporu Soruşturma Komisyonu'ndan yapılan açıklamada “Hükümet güçleri, muhalefet alanlarında sivillere karşı kimyasal silah kullanımı da dahil olmak üzere sivilleri kasıtlı olarak hedef almaya devam etti. Kuzey Hama'da ve güney İdlib'de yapılan hava harekatı kapsamında 4 Nisan'da Suriye hava kuvvetleri, Han Şeyhun'da, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 80'i aşkın insanı öldüren sarin gazını kullandı.” ifadeleri yer aldı.    

Suriye hükümeti, kimyasal saldırı gerçekleştirdiklerini reddetti ve savaş uçaklarının İdlib'in çoğunu kontrol eden El-Kaide bağlantılı Nusra Cephesi'nin silah deposuna çarptığını söyledi. Hükümet aynı zamanda Han Şeyhun saldırısının bölgedeki muhalefet güçlerinin hatası olduğu veya tamamen uydurma olduğu konusunda ısrarcı.