BORIS JOHNSON: DEMOKRASİ DÜNYA ÇAPINDA GERİLİYOR
 

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson Chatham House’da yani bir diğer değişle Kraliyet Dış İlişkiler Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, dünya genelinde güçlü lider kültünün artığının altını çizerek, demokrasinin gerilediğini belirtti.

Johnson’ın konuşması görev süresince yürüteceği siyasetin ana hatlarını vermenin yanı sıra Brexit konusunda kabinenin merkezinde yer alan Johnson’ın itibarını güçlendirmek açısından da büyük önem taşıyor. Bu bağlamda Johnson, Dışişleri Bakanı olarak yaptığı ilk önemli konuşmasında, küresel liberal düzenin korunmasının gerekliliğinden bahsederek, İngiltere’nin Brexit sonrasında uluslararası düzeydeki lider rolünü devam ettirmesinin de elzem olduğunu dile getirdi.  

Johnson, ABD’nin seçilmiş başkanı Donald Trump ve Putin arasındaki yakınlaşmalar konusundaki endişeler hakkında ise, batının Rusya’ya yönelik tavrının değişmediğini, ancak Moskova ile diyalog hazırlığında olduklarını belirtti. Johnson aynı zamanda; Trump’ın NATO üyesi ülkelere yönelik ithamları konusunda haklı olduğunu, üye ülkelerin savunma harcamalarını artırmalarının gerektiğini belirtti.

Rusya ile ilişkilerin henüz normalleşemeyeceğinin altını çizen Johnson; “Rusya Esad ile barış görüşmeleri yaparak Suriye’deki bombardıman kampanyasını durdurabilir ve Ukrayna’da imzalanan Minsk Anlaşması’na sadık kalarak tüm dünyanın takdirini kazanabilirdi ve tüm bunları bir kez daha yüz yüze söylemekten de asla çekinmeyeceğim.” şeklinde konuştu.

Nuran YILDIRIM

izmir escort-