BULGARİSTAN’DA DOST BİRLİĞİ
Mete Ersöz – DG – Türk desteği alan iki parti koalisyon kurdu

Bulgaristan’ın Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi'nin Genel Başkanı Lütfi Mestan, Plovdiv (Filibe) kentinde düzenlediği basın toplantısında Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) ile 26 Mart'ta yapılacak erken parlamento seçimlerine birlikte katılmak için seçim koalisyonu kurduklarını duyurdu.

Mestan, “DOST Birliği” olarak HŞDP ile birlikte seçim yarışına iddialı gireceklerini kaydetti.

Mestan açıklamasında, “DOST Birliği olarak şimdiden parlamentoya giriş barajını aşmış bulunuyoruz. Sosyolojik araştırmalarının fark edemediği gizli protesto oylarını seferber ediyoruz. Yeni, modern bir yurttaş vatanseverliğini temsil eden oluşumumuz seçim yarışına iddialı bir şekilde katılacak” dedi.

‘DOST Partisi komşu ülke Türkiye tarafından yönetiliyor’ söylemleriyle bağlantılı olarak HŞHP’nin RB koalisyonundan atılmasına tepkili olan Mestan, “DOST adına karşınızda duran hepimize bir bakın. Hepimiz birer Bulgaristan vatandaşıyız” ifadesini kullandı.

Mestan, DOST Partisi’nin sıklıkla Türkiye konusunda sahip olduğu bakış açısıyla ilgili eleştirildiğini ifade ederek, “Türkiye düşman değil, komşu, dost ve stratejik müttefiktir” dedi. Bulgaristan’ın kendisi gibi bir NATO üyesi olan komşusu Türkiye ile dayanışma içerisinde olduğunu ve Türkiye ile Bulgaristan arasında dostluk köprüleri bulunduğunu belirtti.

Mestan, Bulgarların gelecekte Türkiye ile yapılabilecek işbirliğini sağlayacak iradeye dönük olması gerektiğini ifade etti.