CEBELİTARIK'TA GERGİNLİK
Serhat TUNAR -DG- İngiltere ve İspanya savaş gemileri arasında Cebelitarık'ta gerginlik yaşandı.  Bölgedeki ticari gemileri taciz eden bir İspanyol savaş gemisi, İngiliz donanmasının müdahalesiyle tartışmalı suları terk etmek zorunda kaldı.

İspanyol savaş gemisinin geri çekilirken silahlarının açık olduğu ve güvertede askerlerin hazır beklediği görüldü.

Cebelitarık Özerk Yönetimi yetkilileri, İspanyol savaş gemisinin ticari gemilere yaptığı tacizi “akıl dışı” olarak gördüklerini belirttiler. Cebelitarık Hükümet Sözcüsü, "İngiltere'nin Cebelitarık üzerindeki egemenlik hakkı Birleşmiş Milletler anlaşmalarıyla tüm dünya tarafından kabul ediliyor.Ancak sanırım, İspanyol ordusunda hâlâ uluslararası hukuku çiğneyebileceklerini düşünenler bulunmakta," dedi.

Kuzey Afrika sahillerinden yalnızca 18 kilometre uzaklıkta olan ve stratejik öneme sahip Cebelitarık, resmi olarak İngiltere'ye bağlı. Ancak İspanya da, bölgede hak iddia ediyor.

2002'de bölgenin kendi kaderini tayin hakkı için yapılan referanduma katılanların yüzde 99'u egemenliğin İngiltere ve İspanya arasında paylaşılması önerisine karşı çıkmış ve İngiliz yönetimini tercih etmişti.