DANİMARKA’DA ŞAİBELİ DENİZALTI SORUŞTURMASI
Mustafa AY – DG – 23.08.2017 Danimarka’da Peter Madsen adındaki bir mucidin ev yapımı denizaltı Nautilus’u yapmasının ardından Avrupa’nın gündemine oturması, birçok gazetecinin konuya eğilmesine yol açtı. İsveçli gazeteci Kim Wall, Peter Madsen ile röportaj şansı yakalayan gazetecilerden sadece biri. Gazeteci Kim Wall, Madsen ile denizaltıda röportaj yapmak için evinden 10 Ağustos’ta ayrıldı ve 11 Ağustos’ta, Madsen’in yetkililere verdiği ifadeler doğrultusunda, Wall denizaltında meydana gelen bir kaza sonucu hayatını kaybetti. Kaza sonrasında Madsen, Kim Wall’ın cesedini denize attığını, yetkililerin “cesedi nereye attın?” sorusuna da “hatırlayamıyorum” şeklinde yanıtladığı ifade ediliyor. Bu sebeple 11 Ağustos’tan beri gazeteci Kim Wall’ın cesedi bulunamıyor.

Peter Madsen’in verdiği ifadelerde bazı çelişkiler mevcudiyetini koruyor. Madsen, mahkemede verdiği ifadeye göre Wall’ın denizaltıdaki trajik ölümünün ardından, cesedini başkent Kopenhag’ın 50 KM güneyindeki Koge Bay’da bir yere gömdüğünü ama yetkililere tam olarak gömdüğü yeri gösteremeyeceğini ifade etti. Bu ifadelerin ardından Jens Moller Jensen –Kopenhag Polis Teşkilatı Sözcüsü-, Madsen’in gerçeği konuştuğunu ve onun ifadelerine inandığını ifade etti. Lakin Madsen’in ifadelerinde şüpheli bazı ayrıntılar boy gösteriyor. Öyle ki Peter Madsen’in, Kim Wall’ın kaza sonucu hayatını kaybetmesine rağmen cesedini yetkililere teslim etmeyişi, akıllarda kendisinin kasten adam öldürdüğü şeklindeki şüphelerin tezahür etmesine neden oluyor. Bunun yanı sıra Nautilus denizaltısının mürettebatının, 11 Ağustos tarihinde denizaltının balast tankında meydana gelen bir hasar sonucu batmasının hemen ardından, Madsen tarafından tahliye edildiği biliniyor. Davayı yürüten mahkeme, Madsen’in delilleri yok etmek için denizaltıyı kasten batırdığı yönündeki şüpheleri de hesaba katıyor ki, bugün, Danimarkalı teknisyenler denizaltıda inceleme başlattı. Lakin henüz bir delile ulaşılamadı.

Pazartesi günü, bir bisikletçi seyir halindeyken yol kenarında bir ceset buldu. Bisikletçinin durumu polise ihbar etmesinin akabinde polis ekipleri bölgeye giderek duruma el koydu. Yetkililer, cesedin parçalara ayrıldığı için henüz kime ait olduğunu saptayamadıklarını, bu yüzden kurbanın ailesine ulaşamadıklarını ifade etti. Yetkililer cesedin Kim Wall’a ait olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

izmir escort-