DEAŞ CIA VE MOSSAD İŞBİRLİĞİYLE KURULDU. BARZANİ DESTEK VERDİ
Ali Sezen –DG- Suriye’de PKK, Irak’ta ise Barzani’ye korsan devlet kurma zemini hazırlayan DEAŞ’ı MOSSAD ve CIA kurdu, Barzani destekledi. Irak istihbaratı tarafından 18 Eylül 2001 yılında hazırlanan belgede, DEAŞ’ın çekirdek yapısı olan ‘Tevhid ve Cihad’ örgütünün CIA-MOSSAD işbirliğiyle kurulduğu ve Barzani’nin bu sürece destek verdiği bilgisi yer alıyor.

Dönemin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in sekreteri Abed Hummud’un imzasının yer aldığı belgede Barzani ve Ortadoğu’nun ‘modern Lawrence’ı olarak nitelendirilen Bernard Henry Levy’nin bu amaçla görüşmeler yaptığı kaydediliyor. Resmi belgede “Tevhid ve Cihad isimli yeni bir örgüt kurulmasına dair Bernard Levy ile Mesud Barzani’nin özel görüşmeler yaptığı istihbarat birimlerimiz tarafından tespit edilmiştir” ibaresi yer alıyor.

Türkmen ve Araplara ait bölgeleri de büyük oranda Peşmerge’ye teslim etti. Irak Parlamentosu’nda 2 dönem görev yapan eski bir milletvekili, DEAŞ’ın Duhok, Erbil, Selahaddin, Zaho gibi Peşmerge kontrolünde olan bölgelere özellikle saldırmadığına dikkat çekti. Iraklı siyaset bilimci ve eski vekil,  yaptığı değerlendirmede “DEAŞ içerisinde CIA ve MOSSAD etkisi çok güçlü idi. Örgütün ilk oluşum süreci ve büyümesinde bu gizli servislerin çok büyük katkısı oldu” diye konuştu. “DEAŞ’a hedef çizen yine MOSSAD ve CIA oldu” diyen Iraklı vekil, Erbil’in bu sürece ciddi destek verdiğini ve karşılığını fazlasıyla aldığını vurguladı.

2001 yılında hazırlanan resmi istihbarat raporunda, “Tevhid ve Cihad isimli yeni bir örgüt kurulmasına dair Bernard Levy ile Mesud Barzani’nin özel görüşmeler yaptığı tespit edilmiştir” deniliyor.  Yahudi olduğunu gizlemeyen Levy, Kuzey Irak'taki korsan referandumun da mimarlarından biri. Levy, 'modern Lawrence' olarak nitelendiriliyor.