DENGELER DEĞİŞECEK! BİRLEŞİK ORDU KURULUYOR
Ayfer Kurtaran –DG- Suriye’de muhalefetin tarihî olarak nitelediği bir adım atıldı; Özgür Ordu grupları “geçici hükümet” ile “Suriye İslam Meclisinin” çağrısına cevap vererek Birleşik Ordu kurulmasını onayladı.

Geçtiğimiz hafta Suriye’nin kuzeydeki altı grubun girişimi desteklediğini ilan etmesinin ardından önceki gün, çoğu Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 47 grup anlaşmayı imzaladı.

Güneydeki muhalif gruplar ise lojistik sebeplerle toplantıya katılamadı. Ancak daha sonraki toplantılara ve kurulması planlanan Genelkurmay komutasına katılmaları için güneydeki grupların komutanlarıyla temaslar sürdürülüyor.

Muhalif kaynaklardan alınan bilgiye göre projenin ilk hedefi İdlib’deki grupların Tahrir eş-Şam’a karşı birleşmesi. Kaynaklar, Türkiye’nin de bunu desteklediğin belirtiyor. Halep Askerî Meclisi Eski Komutanı Albay Abdüllcabbar el Agidi, yaptığı açıklamada; söz konusu ordunun hedefinin rejim, DEAŞ’a, Nusra’ya, Şii milislere ve PYD’ye karşı koymak olduğunu belirterek, “Siyasi ve askerî kararın birleştirilmesiyle gruplar, alınacak herhangi bir uluslararası karardan korunacak” dedi.

Muhalif kaynaklar, dışarıdan değil ulusal bir çağrıyla gelen ve Özgür Ordu gruplarının yüzde 90’ınını bir araya getiren bu adımı tarihî olarak niteliyor.

izmir escort-