DKC POLYO’YA TESLİM
İlknur Şebnem Öztemel-DG- 16.06.2017- Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin iki farklı bölgesinde Polyo salgını baş gösterdi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve çeşitli özel yardım kuruluşları salgının sonlandırılması için çalışmalara başladı.

Ülkenin Haunt-Lomami ve Maniema bölgelerinde çocuklarda kalıcı felce sebebiyet verebilen Polyo vakalarına rastlandı. Aynı zamanda, geçtiğimiz hafta hastalığın Suriye’nin çeşitli bölgelerinde de ortaya çıktığı ifade edildi. Ne yazık ki bahsi geçen bölgelerde görülen Polyo tipi en tehlikelisi ve rahatsızlığın önleyici amaçlarla kullanılabilen aşısından başka herhangi bir çözümü yok.

DSÖ’nün yeni başkanı Tedris Adhaomi “Bölgedeki mücadelemiz yeni bir salgının başlamasına mahal vermeyecek şekilde, bölgenin tamamen temizlendiğinden emin olana dek devam etmeli’’ dedi. 1988 yılından itibaren Polyo’nun haritadan silinmesine yönelik uluslararası çabalar başlatıldı. Hedef milenyuma dek olabildiğince çok kişiyi aşılamak ve hastalığın kalıcı olarak önüne geçmekti. Bu çabalar sonuç verdi ve 2000 yılına gelindiğinde hastalığın görülme oranı %99,9 oranında azaldı.

Savaş, politik istikrarsızlık, ekonomik yetersizlikler ve kötü altyapı, diğer pek çok bulaşıcı hastalığın olduğu gibi Polyo salgınlarının da nedenlerinden sayılabilir. Ne yazık ki bahsedilen tüm bu olumsuz koşullar DKC ve Polyo’nun diğer ‘’kaleleri’’ olan Suriye, Afganistan ve Pakistan’da var.