FBI’NIN BAŞI KOVULDU
İlknur Şebnem Öztemel-DG-11.05.2017 ABD Başkanı Donald Trump, FBI Başkanı James Comey’i kovdu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada bu kararın sebebi olarak Adalet Bakanı Jeff Sesssions ve yardımcısı Rod Rosenstein’in tavsiyeleri ve Comey’in eski Dışişleri Bakanı ve başkan adayı Hillary Clinton hakkındaki soruşturmadaki hataları olarak gösterildi.

Başkan, Comey’e bir mektup gönderdi ve mektupta ‘’Adalet Bakanlığı'nın, senin FBI'yı etkin şekilde yönetmeye ehil olmadığın yönündeki hükmüne katılıyorum" ifadelerini kullandı.

Ancak, Trump’ın bu kararı gerek Demokratlar gerekse Cumhuriyetçiler tarafından tepkiyle karşılandı.  FBI başkanı olmasının yanı sıra Comey, Trump’ın Kasım 2016’dan önce Rus yetkililer ile gerçekleştirdiği iddia edilen toplantıları ve seçimlerdeki olası Rus etkisini araştıran takımın da başındaydı.

Örneğin, Cumhuriyetçi Senatör McCain kararın zamanlamasından duyduğu rahatsızlığı dile getirerekRusya'nın 2016 seçimlerine müdahale ettiğine dair iddiaların incelenmesi için acilen özel bir Kongre komitesi kurulmasına yönelik çağrıda bulundu.

Diğer yandan, Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer, "Eğer yönetimin, Comey'in Clinton soruşturmasını ele alış şekline itirazı varsa; bu itiraz Trump başkan olduğu dakikada da vardı. Ama Comey'i o zaman kovmadılar" dedi. 

56 yaşındaki Comey, görevine önceki Başkan Barack Obama tarafından 2013 yılında atanmıştı. Comey’in adı, Clinton’un onu seçimdeki başarısızlığından onu sorumlu tutması ile tekrar gündeme gelmişti.