HOLLANDA’DA İLKOKUL MÜDÜRÜNÜ ÖĞRENCİLER BELİRLEYECEK
Aslıhan DOĞRU –DG- Hollanda'daki Juliana van Stolberg ilkokuluna ayrılan müdürün yerine alınacak kişi öğrenciler tarafından sözlü sınava alınarak belirleneceği duyuruldu.

Ülkenin güneyindeki Waalwijk kentindeki okulun eski müdürü bir başka okula atanınca, yetkililer yeni bir yönetici için ilan verdi ama beklenen oranda iş başvurusu olmadı. Daha fazla adaya ulaşmak amacıyla okulda yeni müdürü belirlemek için 5 öğrenciden oluşan bir komisyon oluşturuldu.

Çocuklar iş ilanını “Mizah duygusu gelişmiş yetenekli bir müdür arıyoruz”, “En zor dersi bile biz okulda partiye çeviriyoruz” ve “Cesaretiniz yoksa elbette biz yardımcı oluruz”  yazılı afişler şeklinde hazırladı.

Komisyona seçilen 7. sınıftaki 5 öğrenci, YouTube için bir de film hazırladı. “Gelin size okulumuzu gezdirelim” anonsuyla başlayan videoda öğrenciler, hem müdür adaylarında aranan özellikler sıraladı, hem de okulu tanıttılar.

Öğrencilerin, iş başvuru yapan adaylarda aradığı en önemli özellikler, neşeli, cana yakın ve mizah duygusunun gelişmiş olması.

Noel tatilinden sonra müdür seçimini yapacak olan ilkokul öğrencileri kendilerine güveniyor. Çocukların birçok konuda yetişkinlerden farklı düşündüğünü belirten öğrenciler, bu nedenle işlerinin kolay olacağını savunuyor.