IMF GENEL MÜDÜRÜ LAGARDE PARİS’TE YARGILANIYOR.
Robert Harneis - DG Fransa - Fransa’nın ilk kadın Maliye Bakanı ve parlak bir uluslararası avukat olan Christine Lagarde, kamu fonuna ait 404 milyon avroyu, üçüncü bir parti ile birlikte kötüye kullanmaktan ve görev ihmali gerekçesiyle Cumhuriyet Adalet Divanı’nda yargılanıyor. Suçlamalar 2008 yılında eski bakan ve iş adamı Bernard Tapie’ye, kamulaştırılan bankası Credit Lyonnais dosyası sebebiyle ödenen 404 milyon avroluk tazminatla ilgili. Lagarde davayı tahkime götürmek istemişti ve bu tazminat kararıyla sonuçlanmıştı. Aslında dava oldukça şüpheli, çünkü Tapei 2007 başkanlık seçimlerinde sağladığı destek dolayısıyla Sarkozy’nin başkanlığı döneminde ayrıcalıklı bir konuma sahipti.

Fransız halkı zaten bu aybaşında eski Maliye Bakanı ve baş vergi tahsildarı Jérome Cahuzac’ın yolsuzluk davası sonucunda üç yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla sersemlemiş halde. Daha önce eski IMF Genel Müdürü Dominique Strauss-Kahn, New York’ta bir uçağın yönünü değiştirdiği ve bir otel görevlisine tecavüz ettiği iddialarıyla görevinden ayrılmak durumunda kalmıştı. Kendisi otel çalışanının da rızasının olduğunu belirtmişti. Kahn seks partileri düzenleyen bir fuhuş evi ile ilişkili olduğu gerekçesiyle yargılandı. Kahn oradaki genç bayanların para aldığını bilmediğini belirtmesi üzerine beraat etti.

Hiç kimse Fransa’nın nüfuz sahibi politikacılarının ve iş adamlarının kuytu ve yavan hayatlara öncülük ettiğini söyleyemez.

Tapie ve Credit Lyonnais arasındaki hukuki anlaşmazlık ve yargı süreci 23 yıl öncesine dayanıyor. Tazminat mahkeme tarafından iptal edildi ancak tahkim süreci ve incelemeler devam ediyor.

Lakin Lagarde’ye karşı açılan davalar direk hukuki temelli değil. Mahkeme sonuçlandırılması gereken bir dosya bulunmadığına karar verdi ama dava halen devam etmekte. Mahkeme düzenlemesi politik temelli ve sadece bakanlara saldırı amaçlı.

Şu ana kadar IMF Lagarde’ye güven duyduğunu belirtmekten çekinmiyordu. Eğer Lagarde suçlu bulunursa sonu utanç verici olacak. Şüphesiz ki Fransız hükümeti de iki önemli üyesinin art arda görevden çekilmesinden hoşlanmayacaktır.

 

malatya escort-