İSRAİL SURİYE’NİN HAMA’DAKİ ASKERİ TESİSİNİ HEDEF ALDI
İrem Uzun –DG- Suriye ordusu, İsrail hava kuvvetlerinin Perşembe gününün erken saatlerinde Hama ilindeki Masyaf kasabası yakınlarındaki bir askeri bölgeyi hedef aldığını, saldırıda iki kişinin öldüğünü ve maddi hasarın meydana geldiğini söyledi. Arap medyası ve bir izleme grubu, hedef tesiste kimyasal silah üretiminden şüphelenildiğini bildirdi. İsrail henüz suçlamalar hakkında yorum yapmadı. Suriye ordusu, İsrail'i cihatçı bir grup olan İslam Devleti'nin yıkılmış motivasyonunu yükseltmekle suçladı ve İsrail'e "saldırgan eylemlerinin bölgenin güvenliği ve istikrarı açısından tehlike yarattığı" konusunda uyarıda bulundu.      

İngiltere'de kurulu bir izleme grubu olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, atışın Birleşik Devletlerin "Suriye'nin kimyasal silah üreticisi" olarak tanımladığı bir bilimsel araştırma merkezi tesisini vurduğunu bildirdi. Suriye hükümeti kimyasal silah kullandığı yönündeki suçlamaları kesinlikle reddetmekte. Gözlemevi ayrıca atışların askeri kampın yanında karadan karaya zemin roketlerini depolamak için kullanılan, İran ve müttefiki Lübnanlı Hizbullah grubunun personellerinin birden fazla kez görüldüğü bir bölgeyi vurduğunu söyledi.

İsrail henüz konu hakkında net bir konuşma yapmamış olsa da, İran ve Hizbullah’ın Suriye'deki artan gücünün kendisini endişelendirdiği biliniyor. Hizbullah ve İsrail, Hizbullah'ın Suriye iç savaşına Esad'ın yanında yer alarak dahil olması nedeniyle 2006'da savaşa girdi ve aralarında çıkacak yeni bir çatışmanın bundan daha yıkıcı olacağı ispatlandı. İsrail, bugünlerde kuzey sınırında Lübnan'da Hizbullah’a karşı yaptığı saldırı da dahil olmak üzere son 20 yıldır düzenlediği en büyük askeri tatbikatını gerçekleştiriyor. Kısa süre önce İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İran'ın Suriye ve Lübnan'da "İsrail'in ortadan kaldırma hedefi doğrultusunda" hassas yönlendirmeli füzeler üretmek için tesisler inşa ettiğini söyledi. Kendisi hiçbir ayrıntı vermedi, ancak bunun İsrail'in kabul edemeyeceği bir şey olduğunu vurguladı.