KIBRIS’TA LİDERLER ANLAŞAMADI
İlknur Şebnem Öztemel-DG- 19.05.2017 Kıbrıs konusunda henüz bir uzlaşıya varılamadı. Dün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis arasında gerçekleşen beş saatlik görüşmede herhangi bir fikir birliğine ulaşılamadı. Görünen o ki top artık taraflar arasında mekik diplomasisi izleyerek Cenevre’deki konuşmalar için bir zemin hazırlayacak olan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide’de.

Bildiğiniz gibi görüşmelerin ilk ayağı Ocak ayında başlamıştı. Görüşmelerin ikinci ayağı yaklaşırken taraflar birbirlerinin önerilerini kesin bir dille reddetti ve çabaların sonuçsuz kaldığı gerekçesiyle birbirini suçladı.

Güney Kıbrıs yetkilileri öncelikle kurulacak olan yeni devletin sınırlarının çizilmesinin gerektiğini, bunun ardından güvenlik, yönetim şekli, bürokratik yapılanma, mülkiyet, ekonomi gibi elzem konuların tartışılmasının daha iyi olacağını savunurken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yetkilileri Cenevre için haziran ayını ön koşulsuz masaya getirip, tarafların karşılıklı uzlaşacağı bir paket üzerinden çözüme ulaşılması gerektiğini belirtti.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “Hiçbir Kıbrıslı Türk lider kabul edemez” derken, Anastasiadis teklifi “Çok olumlu ve yapıcı bir öneri” olarak niteledi.

Şunu hatırlatmakta fayda var ki daha önceki toplantılarda haritalar BM binasına kilitlenmiş ve sınırlar konusunun en son tartışılması noktasında uzlaşılmıştı.