LİBYA’YA DAHA ÇOK ZARAR VERMEK: AMERİKALI ÜST DÜZEY BİR YETKİLİ ÜLKENİN ÜÇE BÖLÜNMESİNİ TEKLİF ETTİ
İlknur Şebnem Öztemel-DG- 11.04.2017

Beyaz Saray danışmanı Sebastian Gorki Libya’nın üçe bölünmesini teklif etti.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre Avrupalı üst düzey bir yetkili ile yaptığı görüşmede Gorki, eski Osmanlı vilayetlerinden temel alarak Libya’nın, Trablus ve Tobruk’u içine alan Trablusgarp, Sirenayka ve Çad sınırına yakın Fizan bölgesinde ayrı devletler oluşturulmak suretiyle üçe bölünmesini teklif etti.

Haberde, teklifin Avrupalı yetkili tarafından ‘’Libya için bulunmuş en kötü çözüm olduğu’’ gerekçesiyle reddedildiği ifade ediliyor.

İşin ilginç yanı, pek çok batılı uzman bugünün şartlarıyla Osmanlı’nın yönetim sistemini eleştirirken, Osmanlı İmparatorluğu’nu kötülerken ve hatta en önemlisi Türklere ve Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı düşmanlık ihraç ederken neden üst düzey bir Amerikalı yetkili bu sistemin bunca sene sonra olabilecek en kötü taklidini üretmeyi teklif ediyor? Peki, öyleyse neden Batı yaklaşık yüz senedir bu ülkeleri çeşitli havuç-sopa teknikleriyle daha çok ‘’kendi’’ gibi olmaya zorladı ve bölgeyi “en iyi şekilde’’ yöneteceği iddiasıyla ortaya atıldı? Bu insanlar artık yorgun ve alıştıkları sınırlar içinde terör tehditlerinden ve çatışmadan uzak bir şekilde, barış içinde yaşamak istiyor.

Muammer Kaddafi’nin 2011 yılında devrilmesinden sonra ülke yönetimi Tobruk’taki Vekiller Konseyi ve Trablus’taki Milli Kongre yönetimi olarak ikiye ayrılmış durumda. 2015 Aralık ayında BM sponsorluğunda imzalanan Libya Politik Antlaşması ile bir Milli Uyum Hükümeti kuruldu. Hükümet Mart 2016’da göreve başladı.