MACARLAR RAKOCZİ’Yİ ANMA PROGRAMI İÇİN GELDİ
Mete Ersöz – DG – Macar Kralı Rakoczi’nin Tekirdağ’a gelişinin 300. yılı kutlandı.

"Rákóczi 300 Orta Avrupa'nın Geçmişi ve Geleceği" konulu sempozyum için Türkiye'ye gelen heyet İstanbul ve Tekirdağ’da çeşitli faaliyetlerde bulundu.

Tekirdağ’ın merkez İlçesi Süleymanpaşa’da bulunan Rakoczi Müzesi önünde çelenk sunma törenine katılan Macar heyet aynı gün öğlen saatlerinde yemekte toplandı.

Buradaki programa, Macaristan ekibi olarak Ankara Büyükelçisi Gábor KISS, Macaristan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı János Árpád POTÁPİ, Baskonsolos Yardımcısı Tamás Torma, Budapeste Rákoczi Dernegi Genel Sekreteri Csongor Csáky, İstanbul Macar Kültür Merkezi Müdürü Gabor Fodor, İstanbul Sen Antuan Kilisesi Başrahibi Anton Bulai, Szeged-Csanád Eyaleti Piskoposu László Kiss-Rigo ve Budapeşte Rakoczi Derneği Üyeleri katılırken, Türkiye’den Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Macaristan Fahri Konsolosu Erdoğan Erken, Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Başkanı Av. Güneş Gürseler ve Başkan Vekili Fahrettin Özzade katıldı.

Heyet, Tekirdağ’da düzenlenen Macar Kralı II. Ferenc Rakoczi’nin Tekirdağ’a gelişinin 300 yılı nedeniyle ilgili düzenlenen program öncesi, Orta Avrupa Ülkeleri olan Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'nın üyesi olduğu Visegrad Dörtlüsü İstanbul'da düzenlenen sempozyuma katıldı.