MOLDOVA'DA CUMHURBAŞKANI DODON GÖREVİNDEN AZLEDİLDİ
Serhat TUNAR - DG - Moldova'nın Rusya yanlısı Cumhurbaşkanı Igor Dodon görevinden azledildi. Eski başbakanlardan Pavel Filip geçici cumhurbaşkanı olarak atanırken, 9 Eylül'de erken seçim düzenlenecek.

Moldova’da şubat ayında yapılan genel seçimin ardından başlayan hükümet kurma krizi, Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla yeni bir seviyeye atladı. Moldova’da yakın zaman önce yeni hükümet kurulmuştu. Ancak Anayasa Mahkemesi, anayasal bir şart olan üç aylık sürecin aşıldığını öne sürerek, cumhurbaşkanının parlamentoyu feshetmesi gerektiğini açıkladı.

Rusya'nın desteklediği Sosyalist Parti ve Avrupa yanlısı ACUM bloku, hükümet kurma konusunda anlaşarak eski Eğitim Bakanı Maia Sandu'yu başbakan olarak atamıştı. Ancak muhalefette bulunan Demokratik Parti, hükümet kurulması için son tarihin 7 Haziran olduğunu ve bu sürenin aşıldığı belirterek hükümetin meşru olmadığını iddia etti.

Anayasa Mahkemesi de önceki kararını gerekçe göstererek Cumhurbaşkanı Igor Dodon'un görevinden azledildiğini açıkladı. Moldova’da 9 Eylül tarihinde yeniden oy verme işlemi gerçekleştirilecek.

malatya escort-