PAPA’DAN ABD VE AB ÜYE ÜLKELERİNE UYARI
Mustafa AY – DG – 23.08.2017 Papa Francis, AB ve ABD’ye göçmen ve mülteci politikalarında fazla sert olmamaları konusunda uyarıda bulundu. Papa’nın bu konuyla yakından ilgilenmesinde neden olan gerekçeyse, kendisinin geçtiğimiz günlerde İtalya’ya bağlı Lampedusa adasına ziyareti. Papa Francis, adaya ziyareti esansında binlerce Suriyeli ve Afrikalı mültecilerin içler acısı durumuna şahit olduktan sonra konuya daha çok ehemmiyet vermiş ve BM’yi bu küresel krizi çözmesi için adım atmaya çağırmıştı.

Papa Francis, savaştan, doğal olaylardan ve açlıktan ötürü gelişmiş ülkelere kaçan bu mültecilerin siyasilerce iyi davranılması gerektiğini, ifade etti. Papa Francis daha çok AB ve ABD’yi işaret ederek “ulusal çıkarlarınızı bir kenara bırakın! Mülteci ve göçmen politikalarınızı ulusal çıkarları gözeterek değil de insani duygular eşliğinde düzenleyin. Mülteci ve göçmen krizi artık küresel bir sorundur. Buna sırtınızı dönmeniz halinde gelecekte büyük sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Papa Francis, Vatikan Mülteci ve Göçmen Dairesi’ne bu konu hakkında bir eylem planı hazırlaması için talimat verdi. Papalık bu eylem paketini 2018 BM oturumunda sunmayı planlıyor. Peki, Vatikan’ın hareket planının ana gündemi nedir? Vatikan’ın 20 maddelik eylem planına göre Ortadoğu ve Afrika’daki insanların onuru korunmalı. Papalığın eylem planı “mültecilerin ve göçmenlerin ABD ve AB üye ülkelerince hor görülmemesi, aksi takdirde bu insanlar yanlış muamelelerle karşılaşırsa, AB ve ABD bunun bedelini ileride çok ağır öder” şeklinde bir uyarıyı bu ülkelerin gündemine getirerek, bir an önce milyonları aşan bu mağdur kesime tavırlarını/politikalarını değiştirmeye çağırdı.

izmir escort-