ROMANYA’DA TANSİYON YÜKSELİYOR
İlknur Şebnem Öztemel – DG – Romanya Başbakanı Sorin Grindeanu, 18 Ocak'ta ilan edilen af kararnamesini kaldırmayı reddetti. Ülke çapındaki protestolar devam ediyor. Eleştirmenler bu kararın yolsuzluk yapan yetkilileri hapishaneden kurtarmak için kullanılacağına inanıyor.

Önemli bir sağ kanat siyasetçisi olan Klaus Iohannis hükümeti, kararı veren acil kararnameleri durdurmak için son yasal başvuru yeri olan anayasa mahkemesine başvurulabileceğini açıkladı. Protesto gösterileri tarafından "etkilendiğini" ve Romenlerin "açıkça ne istediklerini: hukukun üstünlüğü" nü gösterdiğini iddia etti.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans hükümeti kararnameyi "yeniden gözden geçirmeye"  çağırdı ve aksi takdirde Romanya'ya yönelik AB fonlarının riske girebileceğini belirtti.

Bir başka belgede ise ABD, Almanya, Kanada, Finlandiya, Hollanda ve Fransa hükümetin "son 10 yılda hukukun üstünlüğü ve yolsuzlukla mücadele alanındaki ilerlemeyi" zayıflattığına karar verdi. 

Pazar, salı ve çarşamba günü yapılan protesto gösterileri başkentte 20,000 ve diğer illerde bir hafta öncesinde ise 40,000 kişiye ulaştı. Daha fazla protesto gösterisi düzenlenmesi tahmin ediliyor.

malatya escort-