RUS PROFESÖR CAMBRİDGE ÜNİVERSİTESİ’Nİ KORKUTTU
Aslıhan Doğru –DG- İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi, Rus asıllı bir profesörün öğrencilerine, dersine maksimum ciddiyetle yaklaşma, eğitime daha fazla zaman harcama ve içmeme çağrısını içeren mektup gönderdikten sonra öğrencilerin psikolojik sağlığından endişe etmeye başladı.

İngiliz medyasının haberine göre, Prof. Dr. Eugene Terentjev, doğa bilimleri eğimi alan öğrencilerine seslenerek dersini sadece tamamen eğitime odaklananların öğrenebileceği konusunda uyardı. Terentjev, “Şunu hatırlayın ki siz, öğrencilerin bolca içtiği ve onların tabiriyle ‘zamanı eğlenceli geçirdikleri’ başka bir üniversitede değilsiniz” ifadelerini kullandı.

Student Minds Cambridge aktivist grubu, “Bu mektubun, ilgilendirdiği öğrencilerin ve potansiyel olarak diğer öğrencilerin psikolojik sağlığına ciddi zarar verebileceğinden endişe ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Cambridge Üniversitesi temsilcisi ise öğrencilerin psikolojik sağlığının, okul yönetiminin temel önceliği olduğunu belirterek, “Üniversitemizi kazanmak için gereken sınavlardan geçen tüm öğrencilerin eğitimde yüksek başarılar elde edecek yetenekte olduğundan eminiz” dedi.

Buckingham Üniversitesi Rektör Yardımcısı Anthony Seldon, “Kolay etkilenen öğrencileri korkutarak onlara, işin hayattaki tek önemli şey olduğu görüşünü dayatmak yanılgıdır, sorumsuzluk ve kötü niyet tezahürüdür.” açıklamasında bulundu.

Skandala Rusya’nın İngiltere Büyükelçiliği de tepki verdi. Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Rus asıllı profesör, öğrencileri içmek yerine çalışmaya ikna ediyor, ama onu, ‘kolay etkilenen çocukları’ korkutmakla suçluyorlar. Hangi dünyada yaşıyoruz?” ifadelerine yer verildi.