SOWETO AYAKLANMASI'NIN" 41. YIL DÖNÜMÜ
Sümer Neşe -DG- Soweto Ayaklanması'nın sembol ismi Hector Pieterson'ın anıtına çelenk bırakılarak başlayan kutlamalara, binlerce öğrenci ve Güney Afrikalı katıldı.

Johannesburg Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nonhlanhla Sifumba, törende yaptığı konuşmada, ayaklanmanın, ülke tarihindeki önemine dikkati çekerek "1976'daki Soweto Ayaklanması'nın özgürlüğümüze katkıları unutulamaz." dedi. Üniversite ve lise öğrencileri, ayaklanmaların başladığı  Soweto semtinde toplanarak geleneksel  Afrika şarkıları ile dans etti ve yürüşe katıldı.

Soweto Ayaklanması Güney  Afrika'da ırk ayrımcılığına dayanan "apartheid" rejiminin, 1976'da ülkedeki eğitim sisteminde "Afrikans" dili ile zorunlu eğitim kararı alması ile siyahi öğrenciler tarafından başlatılan ayaklanma, birçok protesto gösterisine sahne olmuştu. Gösteriler, 16 Haziran 1976'da öğrencilerin  Soweto'da bulunan  Orlando Stadyumu'na doğru yürüyüşe geçmesi ve polisin üzerlerine ateş açması ile şiddetlenmiş, polisin sert müdahalesi sonucunda 12 yaşındaki öğrenci Hector Pieterson'ın vurularak öldürülmesiyle ülke geneline yayılmıştı.