SURİYE İÇ SAVAŞI’NIN FATURASI
Mustafa AY – DG – 25.11.2017 Suriye Ulaştırma Bakanı Ali Hamid, Sputnik Enternasyonal ile mülakatında Suriye’de 2011’den bu yana süren iç savaşın altyapı bağlamında meydana getirdiği zararların faturasını paylaştı. Bakan Hamid’in resmi raporlarına göre, şehirlerarası otoyolun yüzde 50’si, ki bu oran 4100 km demek, ağır tahribat nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Ülkenin önemli altyapılarından demiryolunun ise yüzde 75’i ciddi şekilde zarar gördüğü ve onarılmaya ihtiyaç duyduğu belirtildi. Bakan Hamid, demiryolunun ehemmiyeti hususunun altını özellikle çizdi çünkü demiryolu Suriye ekonomisinin canlanabilmesi için büyük rol oynadığını ifade etti.

Bakan Hamid, raporunda daha detaylı verilere yer verdi. Bu resmi verilere göre, sivil amaçlı havalimanları ve tren istasyonlarının gibi önemli ulaşım noktalarının kullanılamaz hale geldiğini ve bir an önce onarılması gerektiğini ifade etti. Bunun yanı sıra Bakan Hamid, 50 karayolu ve 17 demiryolu ana bağlantı köprülerinin yıkıldığı ifade edildi. Bakan Hamid, bazı demiryolu ana bağlantı köprülerinin Fırat nehrinin iki kanadını birleştirmek için inşa edildiğini ama savaş nedeniyle yıkıldığını sözlerine ekledi. Bu sebeple, Bakan Hamid devlet demiryollarının onarılması ve kontrol altına alınması için gerekli adımların atılacağını ifade etti.

Bakan Hamid, ülkenin altyapısının yeniden inşası için yaptığı açıklamalarda Suriye ordusuna bağlı bakım-onarım tugayına da övgüler yağdırdı. Suriye ordusu, altyapı eksiklikleri gidermek için Ulaştırma Bakanlığı’na yardım ettiğinin altını çizen Bakan Hamid, ileriki dönemlerde de Suriye ordusunun ülke altyapısının onarılması için uzmanlarını devreye sokacağını ifade etti. Bakan Hamid, savaştan kaçan evsiz Suriyeliler için de ev inşa edeceklerini sözlerine ekleyerek mülakata son noktayı koydu.