TBMM KÜLTÜR VARLIKLARINI ARAŞTIRMA KOMİSYONU’NDAN AÇIKLAMA
Ayfer Kurtaran –DG- Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, 2003-2017 yılları arasında toplamda 4 bin 314 adet kültür varlığının ülkeye iadesinin sağlandığını söyledi.

Yurt dışına kaçırılan kültür varlıklarının iadelerinin sağlanması ve mevcut kültür varlıklarının korunması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu,  AK Parti  Sakarya  Milletvekili  Mustafa İsen başkanlığında toplandı.

Toplantıda sunum yapan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Anadolu'daki kültürel miras alanlarının tahribatının hiçbir zaman tamamen engellenemediğini kaydetti.

Yasa dışı kazılar neticesinde bulunarak yurt dışına çıkarılan kültür varlıklarının ülkeye iadesinin, yasa dışı kazıların ve yasa dışı ihracın belgelenememesi nedeniyle çok güç olduğunu ancak imkansız olmadığını belirten Kurt, yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarılan ve halen  Almanya,  ABD,  İtalya, Fransa,  Danimarka,  Bulgaristan,  İsviçre, İskoçya ve  İngiltere'nin de aralarında yer aldığı 17 ülkede bulunan kültür varlıklarının iade çalışmalarının gerek hukuki gerekse diplomatik yollarla sürdürüldüğünü bildirdi.