TÜRK DÜNYASI KOCAYAYLA'DA BULUŞUYOR
Sümer Neşe –DG- Orta  Asya Türk Devletleri ve akraba toplulukları ile yoğunlaşan kültürel ilişkiler ve sosyal medya aracılığıyla yeniden güncelleşen ata sporları, toplumun her kesiminde büyük ilgi uyandırıyor.

Bursa ve çevresi dahil olmak üzere  Türkiye'deki Yörük-Türkmen Dernek ve federasyon temsilcilerinin de katılacağı şenlikte çeşitli oyunlar oynanacak. Ünlü dombra sanatçısı Arslanbek Sultanbek ile Kerküklü ses sanatçıları Ahmet Tuzlu ve  Osman Avcı Bursalılarla buluşacak. Şenlik süresince Kırgız, Kazak, Kafkas halk danslarından ve aşıkların atışmalarından örnekler sunulacak.  

Uludağ'ın eteğindeki tarihi Kocayayla'da Kazak, Kırgız,  Uygur, Özbek, Türkmen,  Tatar, Nogay gibi akraba topluluklarının kültürel lezzetleri ve giysileri de sergilenecek. El sanatları uygulamalı olarak gösterilecek. Arasta Çarşısı'nda ise, geleneksel el sanatları ürünlerinin satışı yapılacak.

Göktürk alfabesi dersleri verilecek. Şenliğe  Kazakistan,  Özbekistan,  Kırgızistan, Moğolistan, RF. Altay Özerk Cumhuriyeti,  Azerbaycan,  Kırım,  Afganistan, Çin/Doğu Türkistan-Uygur Özerk Bölgesi, RF. Dağıstan Özerk Cumhuriyeti,  Tataristan,  KKTC,  Gürcistan (Karakalpaklar),  Makedonya,  Bulgaristan, Kosova,  Irak Türkmeneli,  Suriye Bayır-Bucak,  Romanya,  Macaristan,  Pakistan ve  Türkiye'den ekipler katılacak.