YENİ CUMHURBAŞKANI’NDAN İLK AÇIKLAMALAR
Mete Ersöz – DG - Avusturya’da resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanı seçilen Alexander Van Der Bellen, sonuçların açıklanmasının ardından Hofburg Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısında, seçim kampanyası boyunca kendisini destekleyenlere teşekkür ederek, “Herkesin cumhurbaşkanı olacağım. Partiler üstü pozisyonda, hiçbir ayrım yapmadan hareket edeceğim” diyen Van Der Bellen, görev süresi boyunca Avrupa yanlısı bir tutum içerisinde olacağını ifade etti.

AB’den tebrik mektubu

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avusturya’da cumhurbaşkanlığına seçilen Alexander Van Der Bellen’i tebrik etti.

AB Konseyi adına tebriklerini ileten Tusk, mektubunda, “Birçok zorlu sınamalarla karşı karşıya olduğumuz bir dönemde, Avusturya’nın ortak Avrupa çözümleri bulma ve Avrupa’daki birliği korumaya yönelik yapıcı katkı yapmaya devam etmesi esastır” şeklinde ifadeler kullandı.

Hofer Türkiye’yi üyeliğe istemiyordu

AB, aşırı sağcı Norbert Hofer’in seçimi kazanması durumunda birliğin sarsılacağı yorumları yapılıyordu. AB ve sığınmacı karşıtı açıklamalarıyla bilinen Hofer, Türkiye’nin üye olması durumunda Avusturya’nın birlikten ayrılması gerektiği görüşünü savunuyordu.

Alexander Van Der Bellen ise aksine Müslümanlara ve sığınmacılara yönelik çok daha liberal yaklaşımlarıyla biliniyor.

Seçimlerde başarısız olan Hofer, bir sonraki seçimlerde (6 yıl sonra) tekrar cumhurbaşkanlığı için yarışacağını, o zaman geldiğinde daha fazla enerji yüklü olacağını ifade etti.

malatya escort-