Diplomatik Gözlem Dergisi Ocak Sayısı Çıktı!

06/01/2017


 

OCAK SAYISI DERGİ İÇERİĞİ

Andrey Karlov; Unutulmayacak bir yüz

Haber Merkezi

Sevilen ve sayılan Rus Büyükelçi Karlov, 19 Aralık günü, Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde katıldığı bir sergi açılışı sırasında suikasta uğradı. Katili Mevlüt Mert Altıntaş’ın FETÖ ile yakın ilişkileri bulunuyor.  Karlov ölümünün ardından Rus ulusal kahramanı ilan edildi ve Türk yetkililer Rus Büyükelçiliği’nin bulunduğu sokağın adının ‘’Andrey Karlov Sokağı’’ olarak değiştirileceğini belirtti.

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

 

Savaşın sinsi yüzü: Terör

Mahmut Şahin

Savaş, doğası itibarı ile insanlık tarihi kadar eskidir. Kelime anlamıyla savaş aynı zamanda mücadele anlamına da geldiği için, insan yeryüzünde var olmaya başladığından bu yana bir savaşın içindedir aslında. Başlangıçtan bu yana doğaya, vahşi hayvanlara, açlığa, hastalıklara karşı olduğu gibi birbirine karşı da savaştı insanlar. Hayatta kalabilmek için mücadele etti önce insan. Zamanla, toplumsal olarak karmaşıklaştıkça insanın mücadele ve savaş alanları, savaş biçimleri de değişti.

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz

 

Terörün Türkiye’ye 35 Yıllık Faturası 3 Trilyon Dolara Yükselmiş Olabilir

 

Cahit UYANIK

 

Türkiye, yaklaşık 1,5 yıldır çok yoğun bir terör saldırısı altında. Süreç, 20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde Irak Şam İslam Devletine (DEAŞ) bağlı bir canlı bombanın gerçekleştirdiği saldırı ile başladı ve peşinden PKK’nın saldırıları da buna eklendi. Devam eden bu terör dalgası, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016 tarihindeki kanlı darbe girişimi ile adeta gücünü artırarak tüm Türkiye'yi sosyal, siyasal, hukuksal ve ekonomik açıdan çok olumsuz yönde etkiledi. Bu dalganın önümüzdeki yıllarda da etkisini devam ettireceği şimdiden görülebiliyor.  

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz

 

Musul’a Ateş Düştü

İlknur Şebnem Öztemel

Bir türküde der ki;

‘’Bayrağıma ataş vurdu Kerkük’teki şan düştü

Meyli muhabbetim yaslı Musul’daki han düştü

Beytullaha yemin olsun milletime zulüm var

Kim bilir nice Türkmen’in bedeninden can düştü

Bağlarıma hoyrat vurdu içinde gülüm saklı

Vuslata esen rüzgârın yelinde ölüm saklı’’

 

İşte aynen böyle Musul’a ve hatta tüm Orta Doğu’ya ateş vurdu. Yüz yıldır huzur bulmayan bu coğrafyada yine kan sel olmuş akıyor…

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz

 

Avrupa Aşırı Sağı Trump’ın Seçim Başarısına Sevinmekte Acele Mi Ediyor?

Dr. Dilek YİĞİT

Geçtiğimiz Kasım ayında ABD’de yapılan başkanlık seçimlerini Donald Trump kazandı. ABD’nin 45. Başkanı olan Donald Trump’ın bu zaferi,  Hillary Clinton’un seçmenleri için “hayal kırıklığı”, Trump’un seçimi kazanmasına ihtimal vermeyenler için “sürpriz”,  Trump’ın seçimi kazanmasını kesinlikle istemeyenler adına “felaket” ve  “tarihi üzüntü” oldu.

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

 

Postliberal Dönem, Kültür Politikası Araçlarının Etkileri... Kısa Bir Analiz...

Yusuf Fırıncı

Bu kısa analizdeki ana sav, kültürel politikaların rolünün, kültürel çeşitlilik ve kültürel politikaların ekonomik sonuçlarına yönelik küresel odağın altında artık önemsenmediğini ileri sürüyor. Çeşitli ülkelerin kültürle ilgili politikalarının çoğu, soğuk savaşın sona ermesinden beri benzer şekilde formüle edilmiştir.

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz

 

Doç. Dr. Nail Alkan İle Söyleşi: Avrupa Birliği Üzerine Son Tartışmalar

Baybars ÖĞÜN                                   

Avrupa Birliği projesinin tarihinde hiç olmadığı kadar tartışmaya açılması, Türkiye-AB ilişkilerindeki gelenek halini almış olan kısır döngüler, Avrupa’daki radikal politik hareketlerin ve özelde Almanya’daki aşırı sağın yükselişi, 1930’lar dünyasına geri dönüldüğüne yönelik kaygılar, Suriyeli mültecilerin durumu ve bunun Avrupa siyasetine yansımaları üzerinden bu ayki sayımızda; 1970 ila 1994 yılları arasında Almanya’da yaşamış, Almanya ve AB konularında uzman bir akademisyen olan Sayın Doç. Dr. M. Nail Alkan ile bir söyleşi gerçekleştireceğiz.

Söyleşinin devamını dergimizden okuyabilirsiniz

 

Hocalı’nın Çocukları…

Gülsüm Gizem Özyol

Karabağ Savaşı (Şubat 1988 - Mayıs 1994), Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlı Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi’nin Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlanmasını isteyen Ermeniler ile bunu kabul etmeyen Azeriler arasında başlayan ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ermenistan Cumhuriyeti arasında çatışmaya dönüşen bir savaştır.

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz

 

Azerbaycan-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 25. Yıldönümü

 

Faig Bağırov

Azerbaycan Cumhuriyeti

Türkiye Büyükelçisi

 

14 Ocak 1992 tarihinde Azerbaycan-Türkiye arasında imzalanan Diplomatik İlişkilerin Kurulmasına İlişkin Anlaşmanın üzerinden 25 yıl geçmekte. Başka bir deyişle çeyrek asırlık bir döneme tekabül eden ilişkiler silsilesine bakıldığında bölgesel güvenliğin sağlanması, sosyo-ekonomik, bilimsel ve kültürel atılımlarının gerçekleştirilmesinde dost ve kardeş ülkelerimiz arasında çok yönlü işbirliğinin geliştirilmesine özel önem verilmiştir.

 

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

 

Çin’den Yeni Demir İpek Yolu

Maximillian Morch

Çin, son birkaç yıldır komşuları ve daha da öteki bölgelerle olan demiryolu bağlantısını geliştirmek için planlar yapıyordu. Kıtalararası yayılan 3 büyük demiryolu ağı projesinin Çin ve komşuları için etkisi ne olacak?

Şangay’da 1876’da inşa edilen Woosung Yolu, 14 kilometrelik küçük-dar bir yolcu demiryoluydu. Şangay’da yaşayan Amerikan ve İngiliz diplomatlar tarafından tasarlanan yol sadece 1 yıl sonra Qinq Valisi Shen Pao-chen tarafından kapatılmıştı. Uğursuz başlayan Çin demiryolu macerası dünyanın en büyüklerinden birisi olma yolunda. 150 yıl sonra Çin, kendisini Avrupa’ya bağlayan hızlı tren projesi ve daha bir çok hırslı proje ile dünya demiryolu endüstrisinin en önlerinde yer alıyor.

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

 

25. Yılında Maastricht Zirvesi: Acele Alınmış Kararlar AB’yi Ecele mi Götürüyor?

 

(UN)HAPPY BIRTHDAY MAASTRICHT SUMMIT!

 

Doç. Dr. Deniz Altınbaş

 

Avrupa Topluluğu’nu “Avrupa Birliği” haline getirerek, Birliğe kuvvetli bir siyasi içerik katmayı amaçlayan Maastricht Antlaşması’nın Maastricht Zirvesi’nde kararlaştırılmasının üzerinden 25 yıl geçti. AB tarihinin, kurucu Roma Antlaşması’ndan sonraki en önemli antlaşması olan Maastricht Antlaşması’nın 25. doğum gününün üye ülkeler ve AB kurumları tarafından ses getirecek biçimde kutlanması beklenirdi. Ancak parlak bir kutlama yapılmadığı gibi “unhappy birthday” şeklinde haber başlıkları dahi atıldı.

 

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz

 

2017’deki Fransız Cumhurbaşkanlığı Seçimleri: François Fillon Borç Alışkanlığını Yıkmakta Kararlı

Robert Harneis

Eski Başbakan ve Cumhuriyetçi parti genel başkanı François Fillon, Mayıs ayında Fransa’da yapılacak olan başkanlık seçiminin favori adayı. Fillon beklenmedik bir şekilde ön seçimlerde  eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi eledi. Peki, ne için mücadele ediyor? Fillon nasıl bir adam?  

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz

 

Agit Bakanlar Konseyi Toplantısı

Yusuf Erdoğdu

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 23. Bakanlar Konseyi, Dönem Başkanı Almanya’nın ev sahipliğinde 8-9 Aralık 2016 tarihinde Hamburg’da toplandı. AGİT üyesi 57 ülkenin Dışişleri Bakanlarının katıldığı toplantıda; AGİT coğrafyasındaki sınamalarla mücadelede AGİT’in rolü, terörizmle mücadele, güncel güvenlik tehditleri, göç olgusu, sürüncemede kalmış ihtilaflar, Ukrayna krizi, güven ve güvenlik arttırıcı önlemler ile silahların kontrolü gibi konular görüşüldü.

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

 

Afganistan’da Kadın Olmak

Angela Corrias

Gelecek Mart ayında, 27 yaşındaki Farkhunda Malikzada’nın, Kuran-ı Kerim’İ yaktığı iddiasıyla, şehir merkezindeki tapınağın şeyhi Do Shamsira’nın iftirası sonucu, yüzlerce erkek tarafından barbarca katledilişinin ikinci yıl dönümü. Bu barbarlığın duyulmasından iki yıl sonra, Afganistan'daki kadınların durumu çok az değişti.

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

 

Fidel Castro Ve Spor

Onur Bilgiç

1 Ocak 1959’da Küba Devrimi gerçekleşirken sadece ülkeyi değil tüm dünyayı yeni bir süreç bekliyordu. O gün, Fidel Castro önderliğindeki 26 Temmuz Hareketi ABD destekli Fulgencio Batista’yı devirmiş ve Castro başkent Havana’ya girmişti. Ülkede rejim değişmişti. İki kutuplu dünyanın liderlerinden ABD’ye sadece 90 mil (144 km) uzaklıktaki Küba, bir diğer lider Sovyetler Birliği’nin uydusu haline gelmişti.1961’deki Domuzlar Körfezi çıkarması ve 1962’deki Füze Krizi, Soğuk Savaş’ın yanı sıra 20.yüzyılın en önemli olayları arasında yer alırken Küba’da bu olayların merkeziydi. Fidel Castro yönetimindeki ülkede rejim, diplomatik ilişkiler başta olmak üzere birçok konu artık farklı yönde ilerleyecekti.

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz

 

İnsan Hakları

Petek Şah

Dünya üzerinde yaşayan ve hatta henüz doğmamış olan insanların, yalnızca insan olmalarından kaynaklanan çeşitli hak ve özgürlükleri vardır. Bu hakların kaynağı sadece ve sadece insan olmaktır; bu nedenle ırk, din, cinsiyet, etnik köken farklılıkları bu haklar üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Dolayısıyla bu hakların kullanımı konusunda tüm insanlık eşit pozisyondadır. İnsan hakları, terim olarak tüm insanlığı bu haklar çatısı altında toplarken, diğer yandan da bir ideali tanımlar. Yani olandan öte olması gerekendir bu terimle anlatılmaya çalışılan.

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

 

Ayaz Ata

Mete Ersöz

Hristiyan âleminin İsa’nın Doğuşunu kutladığı Noel’in geldiği şu günlerde, küçük çocuklar Noel Baba’yı beklemeye başladılar bile. Küçükler bacadan şömineye inen ve bütün yıl uslu durdukları için onlara hediyeler getiren bu hayali kahramanı bekleyedursun; Noel Baba mitinin çıkış noktası da hala tartışılıyor. Mitolojik bir karakter sonuçta beyaz sakallı ve göbekli Noel Baba ve mitolojik öyküleri inceleyen edebiyatçıların keşfettiği üzere başka toplumlarda da işlev ve karakter olarak farklı özellikler gösterse de, benzer kişilikler karşımıza çıkabiliyor.

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

 

2016’DA NELER OLDU?         

 

KİTAP                                      

 

DÜNYA HABERLERİ     

porno izlegaziantep escort bayanbrazzers