Guatemala Hükümeti Kürtaja Karşı
 

İlknur Şebnem Öztemel-DG- Guatemala ordusu, kürtaj ilaçları taşıyan Dalgalar Üzerindeki Kadınlar (Women on Waves)  adındaki yardım kuruluşunun gemisini alıkoydu.

Guatemalalı yetkililer kürtajın anayasanın ‘’insan hayatını koruma’’ ile ilgili maddelerine dayanarak yasaklandığını ifade etti. Guatemala, çok fazla Katolik ve Evangelist kilisesinin bulunduğu bir yer. Ülkede kürtaj ancak annenin hayatı tehlikedeyse tedavi olarak yapılabiliyor.

Dalgalar Üzerindeki Kadınlar, 1999 yılında Hollanda’da kurulmuş bir örgüt. Bu örgüt herhangi bir karşılık almaksızın, Dünya’nın tüm limanlarını dolaşıp on haftalığa kadar hamile olan ve hamileliğini sonlandırmak isteyen kadınları seçip, hiçbir yerel kuralın uygulanamadığı uluslararası sulara götürüp onlara kürtaj ilacı veriyor ve birkaç saat hastaları gözlem altında tuttuktan sonra tekrar evlerine götürüyor. Örgüt yetkililere göre Guatemala’da senede 65,000 yasa dışı kürtaj yapılıyor.

2017 senesindeyiz ama pek çok kutsal din yasakladığı için kürtaj hala bir tabu. Kürtaj, din, gelenek, vicdan ve modern yaşamın gerçekleri arasında sıkışıp kalmış kadınlar için bir problem ya da çözüm olabilir. Geçtiğimiz dönemde ‘’Özgür Dünya’nın lideri!’’ ABD Başkanı Donald Trump, kürtajı eleştirmişti ve ülkenin pek çok bölgesindeki kadınlar tarafından protesto edilmişti.