GÜNEY AFRİKA BÜYÜKELÇİLİĞİ MASLAHATGÜZARI TSHEPO RANAMANE İLE SÖYLEŞİ

01/04/2021


Güney Afrika Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tshepo Ranamane: “Türkiye, Güney Afrika için stratejik bir ortaktır”

Ülkemizde görevli diplomatlarla yaptığımız söyleşi serisinin bu bölümünde Güney Afrika Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tshepo Ranamane, Diplomatik Gözlem’in konuğu oldu.

Sayın Ranamane ile kendisinin Türkiye’deki yaşamına, iki ülke arasındaki ilişkilere ve koronavirüs salgınının mevcut durumuna ve muhtemel geleceğine dair doyurucu bir röportaj gerçekleştirdik.

Sizleri Sayın Ranamane’nin verdiği açıklayıcı cevaplarla baş başa bırakıyoruz:

Diplomatik Gözlem: Sayın Maslahatgüzar, öncelikle yakın zamanda kutlayacağınız Bağımsızlık Gününüz sebebiyle sizin nezdinizde tüm Güney Afrika halkını tebrik etmek isterim. Bu güzel gün yaklaşırken, okuyucularımız için paylaşmak istediğiniz bir mesajınız olur mu?

Maslahatgüzar Tshepo Ranamane: Evden Filistin Sokaktaki ofise seyahat etmek genellikle haftanın her gününün en güzel anlarından biri. Temiz hava soluyarak, gökyüzünde gezinen kuşları görerek, zorlu hava şartlarına dayanıklı ağaçları gözlemleyerek, Gaziosmanpaşa'nın çöpsüz sokaklarını not ederek ve aynı zamanda yolu iş arkadaşları ile paylaşarak, günüm, günün hedeflerine ulaşmak için pozitif bir ruhla başlar. Bir ülkenin vatandaşı iken başka bir ülkede yaşıyor olmak bir ayrıcalıktır. Elde edilen maruziyet, herhangi bir durumu aydınlatır. Pek çoğu bu kadar şanslı olmasa da, dünyayı ve güzel kültürlerini / geleneklerini anlamak bir televizyon ve radyo aracılığıyla basitçe anlaşılamaz. Dokunma ve hissetme deneyimi her zaman en iyisidir.

Her gün farklı gözlemler ve takdirlerle gelir. Bazı gözlemler ve takdirler ilham verici olsa da bazıları ilham verici değildir. Salgın ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle yolda daha az arabanın olması, açık havada daha az karbon olduğu anlamına geldiğini gözlemledim. Daha az karbonun doğa için ilham verici olduğunu düşünüyorum, özellikle de insanların neden olabileceği herhangi bir zorluktan uzak uçan kuşlar. Ne yazık ki daha az araba, bir ekonominin ve insanların ekonomiden yararlanma haklarının bu fenomen tarafından dezavantajlı hale geldiğini ima etmektedir.

Geçtiğimiz 14 ay, hem insanların hem de tüm ekosistemlerin, ilgili hükümetler tarafından sağlanan hak ve özgürlüklerden yararlanabilmek için uyum içinde olmaları gerektiğinin kanıtıydı. Yavaş yavaş yeni bir mevsime girerken, hepimiz bizi hayatta tuttuğu için Tanrı'ya şükretmeliyiz ve kendimizi ve sevdiklerimizi güvende tutmak için tavsiye edileni yapmalıyız. Ayrıca, hızlı aşılama ile, hizmet ettiğimiz ulusların yararına işimizi yapabilmemiz için normal hayatımızın ve geçim kaynaklarımızın normale döneceğini umuyoruz.

Diplomatik Gözlem: Sayın Maslahatgüzar, bilindiği üzere Türkiye ve Güney Afrika arasında tarihten gelen ilişkiler mevcuttur. 27 Şubat 1993 tarihinde Ankara’da Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçiliği, 22 Mart 1994 tarihinde ise Pretorya Büyükelçiliğimiz açılmıştır. Sizden, ilk olarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin mevcut durumu hakkındaki yorumlarınızı rica edeceğim. 

Maslahatgüzar Tshepo Ranamane: Türkiye, Güney Afrika için stratejik bir ortaktır. Türkiye ile Güney Afrika arasındaki ikili ilişkiler samimi olmaya devam ediyor. 2000 yılında imzalanan ve Yıllık Üst Düzey Yetkilileri ve Dışişleri Bakanları Siyasi İstişarelerini zorunlu kılan Siyasi İstişareler Protokolü ile bilgilendirilen ilişkilerin yapısı ve çerçevesi şu anda İki Ulusal Komisyon'da bulunmaktadır. Düzenli olarak üst düzey delegasyon değişimi (Başkanlık düzeyinde bile), ilişkileri güçlendirme niyetinin iyi göstergelerinden biridir. 2019 yılında Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığımızdan Kıdemli Memurlardan oluşan bir heyet, meslektaşları ile görüşmek üzere Türkiye'ye geldi. Yine 2020'de Güney Afrikalı ve Türk Kıdemli Yetkililer, ilişkileri derinleştirmenin yöntemlerini ve yollarını tartışmak için çevrimiçi olarak bir araya geldi.

İki ülke arasında imzalanan anlaşmalarla ikili işbirliğimiz güçlendirildi ve bazı Bakanlıklar halihazırda taslak anlaşmaları değerlendirilmek üzere değiş tokuş ediyorlar. Bu ikili işbirliğinin bir eğitim tarafı olduğunu ve özellikle mesleki ve ileri eğitim ve öğretimde beceri transferi için niyetini beslememiz gerektiğini belirtmekten memnuniyet duyuyorum. Dünya ikonu, eski Başkan Nelson Mandela, "Eğitim, dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silahtır" demiştir. 128'den fazla Güney Afrikalı öğrenci şu anda Türkiye'de Güney Afrika hükümeti burslarıyla öğrenim görüyor. Ayrıca Türk öğrencilerin de Güney Afrika'da mevcut eğitim fırsatlarına sahip olmalarını diliyoruz. Dördüncü sanayi devrimi, hepimizin uygun beceriler biriktirmesini gerektirir. Doğrudan Yabancı Yatırımlara, Güney Afrika'nın bazı bölgelerinde teknoloji ve yeniliği yaymaya istekli bir şirket biçiminde sahip olduğumuz için şanslıyız. Teknolojiye yönelik eleştiriler bundan korkuyor, ancak hizmetlerin sayısallaştırılması, yoksulluğun azaltılması açısından insanların hayatlarını daha iyi hale getiriyor.

Diplomatik Gözlem: Sayın Maslahatgüzar, 2019 yılının Aralık ayından itibaren dünyamız yeni bir virüs salgınının etkisinde ve yaklaşık bir yıldır yeni bir sosyal düzene uyum sağlamak durumunda kaldık. Çeşitli ülkelerde geliştirilen aşılar ise şu an tüm dünya için bir umut ışığı haline geldi. Şu an ülkenizdeki son durum nedir?

Maslahatgüzar Tshepo Ranamane: Aşı politikasına girmek istemiyorum fakat Güney Afrika, Afrika'da yüksek sayıda pozitif vaka yaşayan ülkelerden birisi. Neyse ki bu tür rakamlar düşüşte.

17  Mart 2021

18 Mart 2021

 

 

Vakalar:                   1 530 996

Vakalar:                  1 532 497

 

 

Ölümler:                      51 560

Ölümler:                    51 634 

 

 

İyileşenler:             1 458 001

İyileşenler:           1 459 056

 

 

 

 

 

 

 

 

Vakanın ilk gününden bu yana, Güney Afrika, başta Turizm olmak üzere ekonominin insanları ve sektörlerini desteklemek için ekonomik ayarlama da dahil olmak üzere ciddi COVID 19 müdahale faaliyetlerine başladı. Birkaç paydaşın katılımı (kolluk kuvvetleri dahil) nihayet istenen sonuçları verdi, ancak daha büyük ölçüde insanlar kurallara ve düzenlemelere uyuyor.

Özetle, aşağıdaki Güney Afrika'daki COVID 19 ile ilgili ilginç bir son gelişmedir.

Aşılama programımız, COVID-19'un yayılmasını önleme mücadelemizde bir önceliktir.

AstraZeneca aşısının 501Y.V2 varyantına karşı daha az etkili olduğuna dair yeni bilgiler, yaygınlaştırma çabalarımızı caydırmayacaktır.

Aşının planlanan aşamalı olarak yaygınlaştırılması, Şubat ayı ortasında Johnson & Johnson aşısıyla devam ediyor.

Johnson & Johnson aşısının COVID-19 501Y.V2 varyantına karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ön saflardaki sağlık çalışanlarımız ilk aşılananlardır. Aşı dağıtım planımız, AstraZeneca aşısı yerine Johnson & Johnson ile başlamamız dışında değişmedi.

Aşı 1. Aşama'da ön saflarda çalışan sağlık çalışanlarımızın 1,2 milyondan fazlasına uygulanmaktadır.

Johnson & Johnson aşısı, Güney Afrika'da araştırma kullanımı için onaylanmıştır ve bir araştırma projesinin parçası olarak sağlık çalışanlarının kullanımına sunulacaktır.

Birinci aşama için Pfizer'den dozlar temin ettik ve daha fazla doz almaları için tüm üreticileri görevlendirmeye devam ediyoruz. COVID-19 ile mücadele dinamiktir. COVID-19'un mutasyonu, sürekli değişen bir duruma sürekli olarak adapte olmamız gerektiği anlamına gelir. AstraZeneca aşısının 501Y.V2 varyantına karşı etkinliği konusunda çığır açan keşif yapan bilim adamlarımıza teşekkür ederiz.

Diplomatik Gözlem: Yukarıda soruyla da bağlantılı olarak şunu sormak isterim; İnsanlık olarak bu salgını atlamamız halinde, sizce hem sosyal hem de siyasal olarak sizce nasıl bir dünya bizleri bekliyor? Salgının bitmesinin ardından dünya liderleri, zorlukları aşmak için birbirimize ihtiyaç duyduğumuzu anlayacak mı; yoksa mevcut gerilimler devam mı edecek?

Maslahatgüzar Tshepo Ranamane: Küresel bir köyde yaşıyoruz. Başka bir deyişle, karşılıklı bağımlılık ve paylaşım zamanında yaşıyoruz. Karşılıklı bağımlılık, ancak ıraksamadan daha fazla bir noktada birleşme varsa anlam kazanacaktır. Önemli olan insanlığın gelişmesidir. Bunu kadınları ve çocukları koruyarak, daha az şanslı olan herkesi dahil ederek yapmaya başlayabiliriz. Kadınlar ve genç insanlar kademeli olarak ana akım olan ekonomiye tam olarak entegre edilmelidir. Türkiye'nin birçok mülteciye ev sahipliği yapmak için büyük bir jest yaptığını biliyorum. Küresel sistemin bir üyesi olarak, kurallara dayalı bir dünya düzeni var; Güney Afrika ayrıca daha güvenli bir dünyada daha iyi bir Afrika istiyor. Bilge bir adamın ve en büyük kahramanlardan Mustafa Kemal Atatürk'ün “yurtta barış, dünyada barış” sözlerini alçakgönüllülükle ödünç alıyorum.

Silahların susturulması teması altında, Güney Afrika’nın başkan olarak görev yaptığı süre boyunca Afrika Birliği aşağıdaki sonuçları elde etti:

AU COVID-19 Müdahale Fonunun kurulması;

Afrika Koronavirüs Görev Gücü (AFTCOR);

Afrika'da COVID-19 Testlerini Hızlandırma Ortaklığı (PACT);

COVID-19 Klinik Aşı Denemeleri Konsorsiyumu (CONCVACT);

COVID-19'a karşı Kıta savaşına uluslararası desteği seferber etmek için Özel Elçilerin atanması;

Afrika Tıbbi Malzemeler Platformunun (AMSP) Kurulması: AU Üye Devletlerinin, kıtanın COVID-19'a tepkisinin arz tarafındaki sorunları çözmesine ve tıbbi malzeme ve ekipmana erişimine yardımcı olmak için geliştirilmiş bir platform;

AU Başkanı Cyril Matamela Ramaphosa'nın konuyu desteklemek için Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, Avrupa Birliği (AB), G20 Üye Devletleri ve diğerleri gibi uluslararası ortakları ve finansal kurumları bir araya getirme girişimi ekonomileri salgın nedeniyle harap olmuş Afrika ülkeleri için borçların hafifletilmesi;

Kıta için aşı stratejisinin geliştirilmesine ilişkin tartışmalar; ve Afrika Aşı Stratejisini desteklemek üzere COVID-19 Afrika Aşı Toplama Görev Ekibinin (AVATT) kurulması;

1 Ocak 2021'den itibaren geçerli olmak üzere ticaretler arası anlaşmanın temelini oluşturan AfCFTA Deklarasyonu'nun kabul edilmesi; ve Afrika'da Silahların Susturulmasına Yönelik Pratik Adımlar için AU Ana Yol Haritasının uygulanmasını on yıllık (2021-2030) bir süre için genişleten Silahların Susturulmasına İlişkin Bildiri'nin kabul edilmesi, her iki yılda bir periyodik incelemelerle ve ayrıca her yıl Eylül ayında Afrika Ayının anma ve kutlamalarının on yıllık bir süre (2020-2030) için uzatılmasına karar verilir.

Diplomatik Gözlem: Sayın Maslahatgüzar, Yakında kutlayacağınız Bağımsızlık Günü için tüm Güney Afrika halkını tebrik ediyorum. Bu güzel gün yaklaşırken okuyucularımıza bir mesaj paylaşmak ister misiniz?

Maslahatgüzar Tshepo Ranamane: Ulusal Gün olarak bilinen Özgürlük Günü kutlaması, takvimimizdeki en önemli etkinliklerden biridir. Mart ayında İnsan Hakları Ayını bitirdiğimiz gibi, özgürlük mücadelesinin kutlama ayına giriyoruz. Milletimizin anayasal demokrasiye kavuşması için birçok insan hayatını kaybetti. Bu nedenle, kaybettiğimiz kahramanlarımızı onurlandırmalıyız. Mandela, Sisulu, Tambo vb. nesillerin, yaşam boyu güvence altına almamız gereken bir mirası var.

Salgının yıkımı, bizi ekonomik diplomasiyi sürdürmek için kültürel diplomasiyi kullanmaya teşvik ediyor. Güney Afrika'da üretilen ürünleri küreselleştirmek için ticaret odaları ve düşünce kuruluşları veya akademi gibi Türk ekonomik paydaşları dahil etmeyi umuyoruz. Diğerlerinin yanı sıra, ticaret ve yatırım seminerleri ve stratejik fuar / sergilere katılım yoluyla küresel değer zincirine önemli bir katkı sağlamayı planlıyoruz. SA Turizm ile birlikte Türkiye'yi Güney Afrika'ya getirmek ve Türkiye'yi Güney Afrika'ya götürmek için roadshowlara başlayacağız. Salgının planlarımızı aksatmayacağından umutluyuz.

 

porno izlegaziantep escort bayanbrazzers