GÜNEY AFRİKA’DA BİNLERCE KADIN PARLAMENTOYA YÜRÜDÜ, OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLMESİNİ İSTEDİ
Aslıhan DOĞRU -DG- Güney Afrika'da binlerce kadın, ülke tarihinde şimdiye kadar görülmemiş bir seviyeye çıkan kadına yönelik şiddet olayları için sloganlar atarak parlamentoya yürüdü, olağanüstü hâl ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Cape Town'da saldırılarda hayatını kaybedenlerin anısına siyah ve mor giysiler içinde "Vücudum senin suç mahallin değildir" sloganları eşliğinde yürüyen kadınlar, hükümeti bu suçları önlemede yetersiz kalmakla suçladı ve tecavüzden suçlu bulunanlara ömür boyu hapis cezası verilmesini talep etti.

Göstericiler, gerekli yasal düzenlemeleri yapmaması durumunda hükümete karşı Anayasa Mahkemesi'nde dava açacaklarını ifade etti.

Parlamento önünde göstericilere hitap eden Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, yasaları değiştirme sözü vererek meclisin bunları öncelikli olarak ele alacağını, kadına yönelik şiddet olaylarına bakacak özel mahkemeler kurulacağını ve kadın sığınma evleri açacaklarını söyledi.

Güney Afrika'da resmi kayıtlara geçen, günde 137 cinsel saldırı olayı yaşanıyor.

Kadınlardan sorumlu bakan Maite Nkoana-Mashabane, geçen ay içinde 30'dan fazla kadının eşleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Geçen ay işlenen bazı cinayetler ülkeyi sarsmıştı.

Saadiqa Newman adlı 26 yaşındaki hamile bir kadın sekiz kurşunla öldürülmüştü.

Denusha Witbooi adlı bir kadın kimliği belirsiz kişilerin saldırısında arabasının içinde öldürülmüştü.

Bir kum ocağında Meghan Cremer adlı kadının cesedi elleri bağlanmış halde bulunmuştu.

Nathlia Pienaar adlı altı yaşındaki bir kız çocuğu evlerinin önünde ip atlarken başına isabet eden kurşunla hayatını kaybetmişti.

Lynetter Volschenk adlı kadının parçalanmış cesedi komşusu tarafından bulunmuştu.

Boks şampiyonu Leighandre Jegels, polis memuru olan erkek arkadaşı tarafından öldürülmüştü.

Bir süredir kayıp olan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Uyinene Mrwetyana'nın da paketini teslim almak için gittiği postanede tecavüze uğradıktan sonra dövülerek öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.