IRAK MERKEZ BANKASI, İRAN ULUSAL BANKASINA YAPTIRIM UYGULADI




Selin ATAY-DG- İran Milli Bankası, Irak Merkez Bankası’nın, ABD’nin baskılarıyla Necef, Bağdat ve Basra şubelerinin faaliyetlerine kısıtlama getirdiğini bildirdi.

Irak Merkez Bankası’nın, İran Milli Bankası’nın Necef, Bağdat ve Basra'daki şubelerinin faaliyetlerine kısıtlama getirdiğini belirten İran Milli Bankası Genel Müdür Yardımcısı Muhsin    Eminzari, "kanunsuz" olarak nitelendirdiği bu durumun çözülmesini ve yaptırım şartlarında bu ülke ile gerçekleştirdikleri 3,4 milyar dolarlık petrol dışı ihracatın korunmasını istedi.

Eminzari, İran Merkez Bankası’nın döviz piyasasında önemli kollarından biri olduklarını ve tek başlarına bu alanda faaliyet gösteren 25 banka kadar katkı sunduklarını vurgulayarak, geçen yıl döviz mevduatı alanında yüzde yüz büyüme kaydettiklerini ve istikrarın korunmasına yardımcı olduklarını söyledi.

Ekonomi alanı dışında, İran ve Irak arasındaki diplomatik ilişkilerde kötüye gidiyor. Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından resmi bir görev dolayısıyla İran'a gönderilen 2 diplomatın darp edilerek gözaltına alınmasının ardından Irak, Meşhed'deki konsolosluk çalışmalarını askıya aldı. Meşhed Vali Yardımcısı Hasan Caferi, kendi açısından olayı "yanlış anlama" olarak nitelendirdi.