İSRAİL’DEN EZAN YASAĞI VE HAMAS’TAN GECİKMEYEN TEPKİ
Gülsüm Gizem Özyol – DG –İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ‘’gürültüye neden olarak insanları rahatsız ettiği’’ iddiasıyla Ezanın yasaklanmasını öngören yasayı desteklediğini belirtmişti.

İsrail’de yayımlanan Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, yasama komisyonu ‘’Ezan yasağı’’ tasarısını onayladı. Filistin ve İslam âleminde tepkilerin artmasını sağlayan bu yasa tasarı daha önce de gündeme gelmiş fakat İsrail Parlamentosu’nun onayına sunulmamıştı.

Ezanın 23.00 ile 07.00 saatleri arasında hoparlörlerden okunmasının yasaklanmasını öngören tasarıda, buna uymayan camilere yönelik 200 dolara kadar cezaların kesilebileceği de belirtildi.

Bu duruma Hamas’ın tepkisi gecikmedi. Hamas sözcüsü Hasım Kazım yaptığı açıklamada, ‘’İsrail’in,  insan hakları kanunlarınca kabul görülen dini sembolleri engellemek suretiyle Filistinlilerin İslam kimliğini hedef alan politikaları sürdürdüğünü ve Filistin halkına yönelik ırkçılık politikasının kanıtı olduğunu’’ söyledi. Kazım aynı zamanda, İsrail’in bu yaptıklarının Filistin halkının kimlik savunmalarına engel olamayacağını ve özgürlüklerini aramaya devam edeceklerini de vurguladı.