KANADALILAR AMERİKA’YA GİTMEYE ÇEKİNİYOR
İlknur Şebnem Öztemel-DG- Trump’ın Müslüman yasağından sonra Kanadalılar Amerika’ya gitmeye çekiniyor.

Windsor/Ontario ve Detroit arası sadece on dakika. Eskiden insanlar çalışmak, okumak, alışveriş yapmak, kültürel faaliyetlere katılmak ve hava değişimi için sıklıkla bu rotayı kullanırdı. Hatta bu yol üzerinde çalışan taksiler ve otobüsler vardı.

Ancak, Trump’ın tartışmalı göçmen politikasından sonra durum değişti. Öyle ki okullardaki geziler ve Amerikan tarafındaki eğitimler bile iptal edildi.

Yaklaşık 35,000 öğrenciyi temsil eden Büyük Essex İlçe Bölge Okul Kurulu sözcüsü Scott Scantlebury, ‘’ Öğrencilerimizin sınırda bekletilmesini ya da sınırdan geri çevrilmesini istemiyoruz’’ dedi.

Diğer yandan,  Gümrük ve Sınır Koruma Ajansı’ndan Jaime Luis mesajında,  ajansın bu konudaki suçlamaları açık bir dille reddettiğini, hiçbir yolcuya etnik ve dini sebeplerle zorluk çıkartılmadığını belirtti. Ayrıca görevlilerin işlerinde son derece profesyonel olduğunu da ekledi.

Kanada bir göçmen ülkesi olarak tanımlanabilir. Ülkede yaşayan kimse etnikolarak ‘’Kanadalı’’ değil ve kanada bir ulus devlet de değil. Ülkede, sınır geçişlerinde sorun yaşayabilecek pek çok Müslüman ve Müslüman kökenli vatandaş var.

ABD-Kanada sınırı her daim Liberalizm, bölgesel entegrasyon, ‘’sınırsızlık’’ ve Küreselleşmenin sembolü olarak kullanılmıştır. Pek çok uluslararası ilişkiler dersinde ve kitabında, sadece bir çizgi olarak gösterilen o meşhur sınır vardır. Görünen o ki bu durum artık değişecek.