KIZILDENİZ’DE ARTAN AMERİKAN VARLIĞI
İlknur Şebnem Öztemel-DG- ABD donanması iki yeni Arleigh-Burke sınıfı savaş gemisini, Yemen’deki Huti faaliyetlerine karşı Kızıl Deniz’de konuşlandırma kararı aldı.

Arleigh-Burke sınıfı savaş gemileri, Dünya’nın en gelişmiş askeri gemilerinden. Adını, İkinci Dünya Savaşı’ndaki başarılı generalden alan gemi, Aegis Savaş Yönetimi sistemine, denizaltı savaş sistemlerine, Tomahawkfüzelerine ve Harpoon füze sistemlerine sahip. Doksandan fazla füzeye sahip bu gemiler rakiplerinden çok daha donanımlı.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, ABD donanmasının bölgedeki ticaretin aksamaması ve Amerikan müttefiklerinin güvenliği için Arap Denizi, Umman Körfezi, Aden Körfezi ve Kızıldeniz’deki varlığını ve mücadelesini devam ettireceğini bildirdi.

Karar, Huti intihar bombacılarının Suudi Arabistan’ın El Medine Firkateyni’ne saldırmasının ardından geldi. Bunun dışında Ekim ayında Hutiler Amerikan Donanmasına saldırdı. Saldırılardan biri USS Mason gemisi tarafından ekarte edilirken diğerinin akıbeti belirsiz. Amerikan donanması bölgede en büyük darbeyi 2000 yılında aldı. El- Kaide destekli saldırıda 17 denizci öldü, 39 denizci yaralandı ve USS Cole gemisi neredeyse batıyordu. Bölgedeki tansiyonun Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik operasyon başlattığı Ocak ayından beri giderek arttığı ifade ediliyor. İddialara göre kaçan isyancılar limanlara ve kıyılara mayın döşüyor.

ABD, Avrupa Birliği, Rusya ve Çin korsanlarla mücadele etmek amacıyla uzun süredir bölgede. Kısa süre önce Çin Cibuti’de uluslararası operasyonlara destek sağlamak amacıyla yeni bir üs inşa etmeye başladı. Diğer yandan, 1991 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Somaliland Parlamentosu, Birleşik Arap Emirlikleri’ne topraklarında askeri üs kurma izni verdi. Geçtiğimiz yıllarda bölgedeki operasyonlara Türk donanmasıda katılmıştı.