MALCOLM X’İN 52. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ
İlknur Şebnem Öztemel-DG-21 Şubat 2017, ırkçılık karşıtı Müslüman lider Malcolm X’in 52. ölüm yıldönümüydü. Malcolm X, sevenleri tarafından New York’taki mezarı başında anıldı.

19 Mayıs 1925'te Omaha'da dünyaya gelen Malcolm X’in(Asıl adı Malcolm Little-daha sonra El-Hacc Malik El-Şahbaz) altı yaşındayken babası öldürüldü ve annesi akıl sağlığını kaybetti. Koruyucu ailesi tarafından büyütülen Malcolm, 20 yaşında hırsızlık suçuyla hapse atıldı. Hapishane yıllarında İslam Ümmeti Teşkilatına katılarak Müslüman oldu. Hapishaneden çıktıktan sonra yardımcı vaizlik yaptı ve ülke çapında pek çok caminin inşasına katkıda bulundu. İslami yaklaşımın bir parçası olarak eşitlik ve adalete inanarak, ırkçılık karşıtı hareketlerin önemli bir figürü oldu. Bununla birlikte, 1964'te,siyah-beyazilişkilerine çok katı yaklaştığını fark ettiği İslam Ümmeti Örgütü'nden ayrılmaya karar verdi. Örgütten ayrıldıktan sonra Pan-Afrikanizmi destekleyen Müslüman Camii ve Afro-Amerikan Birliği Örgütü'nü kurdu. 21 Şubat 1965'te İslam Ümmeti Örgütü'ndeki eski dostları tarafından öldürüldü. Malcolm X, Betty Shaabaz ile evliydi ve Atilla, Kubilay, Ilyasa, Cemile, Melike ve Melek Shabazz adında altı kızı vardı.

Her bir tarih figürü, onu sevip sevmemeniz fark etmeksizin değerlidir. Zira bu figürlerin her biri medeniyete bir şeyler katmış ve tecrübelerini gelecek kuşaklara aktarmaya çalışmıştır.  Malcolm X bunlardan biridir. Onun da diğer pek çok liderin olduğu gibi güzel ve öğretici sözleri vardır. Bunlardan biri;  ‘’Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir’’. Bir diğeri ise ‘’Beyaz adam savaştı, siyah adam öldü ''sözüdür. Kimseyi unutmamalı ve herkesten bir şey öğrenmeliyiz.