NİJERYA’DA BİR KURAN KURSUNA YAPILAN BASKINDA ZİNCİRLENMİŞ HALDE BULUNAN 67 KİŞİ KURTARILDI
Aslıhan DOĞRU -DG- Nijerya'nın kuzeyindeki Katsina eyaletindeki Daura bölgesinde, dini eğitim verdiği iddia edilen bir binada zincirlenmiş ve insanlık dışı ve küçük düşürücü muameleye maruz kalmış 67 erkek çocuk ve yetişkin polis baskınıyla kurtarıldı.

Müslümanların çoğunlukta olduğu bölgede, bu baskından iki hafta kadar önce de komşu Kaduna eyaletinde Kuran kursu adıyla işletilen başka bir binadan 500 erkek çocuk ve yetişkin kurtarılmış, onların da işkence ve cinsel tacize uğradığı tespit edilmişti.

Olayın geçtiği merkeze yakın bir yerde esnaf olan Lawai Musa, ailelerin zorluk çıkaran erkek çocuk ve yetişkinlerin dini eğitimle terbiye edilmeleri için bu merkeze gönderildiğini ifade etti.

Polisin olayla ilgili yaptığı açıklamada, ailelerden çocuklarını bu tür yasadışı ve denetimsiz rehabilitasyon merkezlerine götürmemelerine ilişkin yorumda bulunuldu.

Katsina eyalet polisi sözcüsü Sanusi Buba, "Yaşları 7 ila 40 arasında değişen 67 kişi zincirlenmiş bir halde bulundu. Mağdurların insanlık dışı ve alçaltıcı muameleye tabi tutulduğu anlaşıldı." ifadelerini kullandı.

Polis, yapılan baskında kurtarılan mağdurların bir kısmının komşu ülke Nijer'den geldiğini ve ailelerine ulaştırmaya çalıştıklarını belirtti.

Esir tutulanlar arasında bulunan 33 yaşındaki Lawal Ahmad, cinsel saldırıya ve şiddete maruz kaldığını, kendisiyle tutulan bazı kişilerin ölümüne tanıklık ettiğini söyledi.

78 yaşındaki bir kişiyi "yasa dışı alıkoyma" gerekçesiyle tutuklandı.

Almajiri adı verilen İslami okullar Nijerya'nın kuzeyinde oldukça yaygın ve Muslim Rights Concern (MURIC) adlı kuruluşun tahminlerine göre, bu okullarda eğitim gören 10 milyon çocuk bulunuyor.

Kaduna eyaletindeki olayın ardından bir açıklama yapan Muhammed Buhari; dini kuruluşları, “çocuk istismarı oluşturan ve istenmeyen kültürel uygulamaları” teşhir etmek üzere hükümetle birlikte çalışmaya çağırdı.