SLOVAKYA'NIN İLK KADIN CUMHURBAŞKANI ZUZANA CAPUTOVA GÖREVİNE BAŞLADI
Serhat TUNAR -TDO- Slovakya'da mart ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Zuzana Caputova, yemin ederek, eski Cumhurbaşkanı Andrej Kiska'dan görevi resmen devraldı. Ülkenin 5. Cumhurbaşkanı olarak göreve başlayan Caputova, aynı zamanda Slovakya’nın ilk kadın Cumhurbaşkanı  oldu.

Caputova, yemin töreninde yaptığı konuşmada, Slovakya’nın Çekya'dan ayrılmasının ardından çok ciddi başarılar elde ettiğini belirtti ve ülkesinin Avrupa Birliği üyeliği, Şengen bölgesine katılımı, işsizlik oranlarındaki ciddi düşüş gibi gelişmelerin bu başarılar arasında sayılabileceğini ifade etti. 

Caputova, "Anayasal yemin ederek, kamu hizmetinin tüm taahhüt ve yükümlülüklerini üstleniyorum. Yönetmeye gelmedim, vatandaşlar, sakinler, Slovakya'ya hizmet etmeye geldim. Slovakya'da yaşayan Slovak milletinin, ulusal azınlıkların ve etnik grupların refahına hizmet edeceğim," ifadelerini kullandı.

Caputova, Slovakya'da geçtiğimiz mart ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini, ikinci turda oyların yüzde 58’ini alarak kazanmıştı.