SRİ LANKA & TÜRKİYE ARASINDAKİ DOSTANE İLİŞKİLER, TİCARET, YATIRIM, TURİZM VE İNSANDAN İNSANA TEMASLAR İLE BÜYÜYOR

05/02/2021


Sri Lanka ve Türkiye ilişkileri 19. yüzyıla kadar uzanan derin bir geçmişe sahiptir. Günümüzde de bu ilişkiler son derece dostane bir kardeşlik bağıyla iki ülke halklarının yararına gelişmeye ve güçlenmeye devam etmektedir. Kanıt niteliğinde belgeler bulunmamakla birlikte, bazı tarihçiler, Selçuk Türkleri döneminde bile baharat, tarçın ticareti ve dini nedenlerden dolayı etkileşime geçildiğini öne sürmektedirler. Osmanlı Sultanı II. Abdülhamid, 1864’te Sri Lanka, Galle'de bir Fahri Konsolosluk kurmuştur. Ayrıca imparatorluk gemisi (Ertuğrul) Japonya'ya seyahat ederken lojistik ihtiyaç için 1 Kasım 1889'da Kolombo'ya uğramıştır. Türkiye, Sri Lanka’nın bağımsızlığını 4 Şubat 1948'de kazanmasının ardından Sri Lanka’yı tanıyan ve resmi diplomatik ilişkiler kuran ilk devletlerden biri olmuştur. O zamandan beri, iki ülke halkları arasındaki temaslar ve siyasi, ekonomik, kültürel, teknolojik alanlarda ikili ilişkiler ve daha büyük çaptaki ilişkiler katbekat artmıştır. Sri Lanka bu yıl bağımsızlığın 73. yıldönümünü kutlarken, Sri Lanka ve Türkiye diplomatik ilişkilerinin 73. dönüm noktasına ulaşmaktadırlar. Sri Lanka, Türkiye'nin gerçek dostluğuna her zaman hayran kalmış ve Türkiye, sıkıntı ve zorluklarda Sri Lanka'nın yanında yer almıştır. Cumhurbaşkanı Ekselansları Recep Tayyip Erdoğan, 2005 yılında Başbakan iken, 2004 yılındaki tsunamiden sonra Sri Lanka'yı ziyaret ederek tsunamiden etkilenen Sri Lanka halkına büyük bir dayanışma örneği sunmuş,  Sri Lanka'nın güneyi “Midigama”daki tsunamiden etkilenen ailelere konutlar hediye etmiştir. Bu yardım dolayısıyla Sri Lanka halkı günümüzde de Türk Hükümetine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a derin bir minnettarlık duymaktadır. Sri Lanka ayrıca, Türk Hükümeti tarafından Kovid19 salgınına karşı kullanılması için Sri Lanka'ya gönderilen tıbbi yardımlar için de minnettar durumdadır. 2008 yılında dönemin Sri Lanka Cumhurbaşkanı Ekselansları Mahinda Rajapaksa tarafından Türkiye’ye ve Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından Sri Lanka'ya yapılan resmi ziyaretler, iki ülke arasındaki bağı daha da güçlendirmiştir. Sri Lanka'nın 8. Cumhurbaşkanı Ekselansları Gotabaya Rajapaksa'nın “Refah ve İhtişam Manzaraları” hedefli ulusal politikaları çerçevesindeki vizyoner liderliği, Sri Lanka'yı bölgede müreffeh, barışçıl ve kalkınmış bir ülke haline getirmek için arzu edilen hedeflere ulaşmasını sağlamaktadır. Ekselansları Gotabaya Rajapaksa ve Ekselansları Recep Tayyip Erdoğan arasındaki dostluk ve iki liderin kararlılığı, çeşitli alanlarda işbirliğini artıracak ve Sri Lanka ile Türkiye arasında uzun süredir devam eden kardeşçe ilişkileri geliştirecektir.

Sri Lanka-Türkiye Arası Ticaretin Canlandırılması

İki ülkenin stratejik konumu birçok ülkeyi cezbetmiş ve ticaret dünyasına büyük fırsatlar sağlamıştır. Günümüzde iki ülke arasındaki ticaret hacmi 180 milyon dolar civarında olup, bu rakam Sri Lanka ve Türkiye arasındaki dostluğu, kardeşliği, halklar arası yakınlığı ve güçlü siyasi bağları yansıtmamaktadır. Türkiye'de bulunan Sri Lanka Büyükelçiliği, her iki ülkedeki insanlara ve iş dünyasına katkı sağlamak amacıyla önümüzdeki yıllarda turizmi, yatırımı, kültürel etkileşimi, insanlar arası ilişkileri destekleyecek ve ticaret hacmini artıracak güçlü ve aktif bir eylem planı başlatmış bulunmaktadır. Sri Lanka - Türkiye Ekonomik ve Teknik İşbirliği Ortak Komitesi (JCETC), iki ülke arasında ticareti, yatırımı, turizmi, teknik ve kültürel işbirliğini geliştirmek için bu yıl Kolombo'da toplanacaktır. DEİK çatısı altında kurulan Türkiye - Sri Lanka İş Konseyi ve Sri Lanka'da Seylan Ticaret Odası çatısı altında kurulan Türkiye Ticaret Masası, Büyükelçiliğin ticaret ve yatırımları artırma çabalarına katkıda bulunmuştur. Hâlihazırda Türk Hava Yolları'nın İstanbul'dan Kolombo'ya yaptığı uçuşlar, iki ülkeyi birbirine bağlama yolunda büyük bir ivme yaratmıştır. Ayrıca Sri Lanka’nın ana televizyon kanallarında gösterilen kaliteli Türk televizyon dizileri sayesinde Sri Lankalılara Türk kültürüne ve güzelliğine göz atma fırsatı sunulmuştur. Şu anda Sri Lanka'da gösterilen ve Sri Lanka halkı arasında çok popüler olan dört Türk televizyon dizisi bulunmaktadır.

Sri Lanka, Türkiye'nin sağladığı potansiyeli kullanmaya kararlı

2020'de salgına rağmen Sri Lanka, Türkiye pazarında kayda değer kazanımlar elde etmeyi başarmış ve 2020'de Türkiye, Sri Lanka ürünleri için ilk on ihracat pazarından biri haline gelmiştir. Dünyanın bir numaralı çayı olan Seylan Çayı, sağlıklı Seylan Tarçını, mükemmel baharatlar, endüstriyel ağır araç lastikleri gibi mükemmel ve kaliteli doğal kauçuk ürünler, pnömatik lastikler, ameliyat eldivenleri, ATG Eldivenleri gibi dünyaca ünlü endüstriyel eldivenler, ham kauçuğun işlenmesi ile üretilen beyaz eşyalar için kauçuk ürünler, yüksek kaliteli Hindistan cevizi ve Hindistan cevizi bazlı ürünler Sri Lanka’nın Türkiye’ye ihracatında öncülük eden ürünleri oluşturmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Sri Lanka, Türk insanının ve Türk iş dünyasının keşfetmesi gereken daha birçok seçeneğe sahiptir. Sri Lanka ürünleri her zaman müşterileri için yüksek kalite, rekabetçi fiyatlar ve parasının karşılığını sunar. Sri Lanka olarak deniz ürünlerimizin ağız sulandıran çeşitliliği, dünyaca ünlü seramik ve porselen ürünler, otantik mavi safir ve değerli taşlar, tekne ve gemi yapımı, sağlıklı Ayurveda ile bitkisel ürünler ve kaliteli giyim ve tekstil ürünleri ile Türkiye pazarını keşfetmeye devam etmekteyiz. Ülkenin ihracat tanıtımında en üst organı olan Sri Lanka İhracat Geliştirme Kurulu (SLEDB), yabancı alıcıların Sri Lanka'lı güvenilir tedarikçiler, ihracatçılar ve kaliteli ihracat ürünleri ile buluşması için bir kanal görevi görmektedir.

Seylan Çayı

 • Dünyanın en kaliteli çayı
 • Harmanlanmamış saf Seylan Çayı
 • Elle toplanır
 • Tat ve aroma çeşitliliği
 • Etik çerçevede üretilmiş Ozon dostu çay
 • Rainforest Alliance tarafından ödüllendirilmiştir
 • Türk damak tadına uygundur.

İhracatçılarımız ve tedarikçilerimiz ile ilgili bilgi için SLEDB ihracatçı portalını ziyaret edebilirsiniz. (https://www.srilankabusiness.com/exporters-directory/)

 

 

 

 

Seylan Tarçını

 • Seylan Tarçını, Sri Lanka'ya özgüdür.
 • Sağlıklı ve benzersizdir.
 • Eşsiz kalite, renk, aroma ve dokuya sahiptir.
 • Sağlıksız ve ucuz olan Cassia'dan üstün ve daha sağlıklıdır.

 

 

 

 

 

 

Seylan Tarçını ve Cassia Arasındaki Farklar

 

Seylan Tarçını

Cassia

Görsel fark

fotoğraflar

fotoğraflar

Çubuk

Tarçın kabuğunda çok sayıda katman veya tabaka ve yoğun bir gövde bulunur.

Tarçın kabuğu tek bir içe doğru katlı katman ve içi boş bir gövdeye sahiptir.

Doku

Daha az sert, ince ve kağıt gibi

Daha sert, kalın kabuk

Renk

Taba rengi, açık renk

Kırmızımsı koyu kahverengi

Aroma

Güçlü koku

Hafif koku

Tat

Hafif, hoş ve tatlı

Daha güçlü ve acı

 

Seylan Baharatları

 • Sri Lanka, eşsiz aroma ve tada sahip kaliteli Seylan Biberi, Seylan Kakulesi, Seylan Muskatı ve Seylan Karanfilleri sunmaktadır.

 

 

Hindistan Cevizi ve Hindistan Cevizi Bazlı Ürünler

Sri Lanka, en üst kalite Hindistan cevizi bazlı ürün çeşitlerinin tedarikçisidir.

 • Kurutulmuş Hindistan cevizi, saf Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi kreması, Hindistan cevizi katı yağı, Hindistan cevizi arak, kokopit ve katma değerli kokopit (ekim torbaları, ekim küpleri, lif diskleri, kokopit tuğlaları), aktif karbon, kabuklar, lif ve işlenmiş lif ürünleri.

 

 

 

 

 

Kauçuk bazlı ürünler

 • Çok çeşitli, kaliteli doğal kauçuk
 • Geniş ürün gamı
 • En son teknolojinin kullanımı
 • Dünyaca ünlü markalar (örneğin ATG)

 

 

 

 

 

Sri Lanka’da Yatırım Olanakları

Sri Lanka'nın canlı iş hayatı, eğitimli ve yüksek okuryazarlık oranına sahip (%97 ile Güney Asya bölgesindeki en yüksek okuryazarlık oranı) insan kaynakları, yabancı yatırımcılar için çok çeşitli teşvik paketleri, Doğu ile Batı'yı birbirine bağlayan stratejik konumu, sürekli gelişen altyapı tesisleri ve geniş doğal kaynaklar yelpazesi şimdiye kadar 1.200'den fazla tanınmış yabancı şirketi kendine çekmiştir ve hala Sri Lanka'ya doğrudan yabancı yatırımları çekmeye devam etmektedir. Sri Lanka, 2014'ten 2019'a kadar olan süreçte 7 milyar ABD doları tutarında kümülatif doğrudan yabancı yatırımı kendine çekmiştir. Ancak, listede önde gelen Türk yatırımcıların bulunmaması ve Sri Lanka'ya Türkiye'den yapılan yatırımın sadece 3 milyon ABD doları tutarında olması talihsiz bir durumdur. Büyükelçilik, inşaat sektöründe Türkiye'nin dünyanın üst sıralarında yer aldığının farkında olarak, TC. Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü, Türkiye Müteahhitler Birliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve önde gelen Ticaret ve Sanayi Odaları ile kurmuş olduğu bağlantılarla, önde gelen Türk şirketlerinin ilgilerini Sri Lanka Yatırım Kurulu (BOI) (https://investsrilanka.com/) aracılığıyla Sri Lanka’ya çekmek, bu şirketleri motive etmek, Türk yatırımcılara teşvikler sağlamak ve yatırımcıları bu alanlarda desteklemek amacıyla aktif bir tutumla çalışmaktadır. Sri Lanka, üretim (yüksek katma değerli/yüksek teknoloji), BPO (İş Süreçlerinde Dış Kaynak Kullanımı), KPO (Bilgi İşlemede Dış Kaynak Kullanımı), BT destekli hizmetler, konaklama, gıda işleme, lojistik, eğitim, büyük ölçekli altyapı, ilaç sektörü, tarım ve ulaşım altyapısı sektörlerinde yatırımcıları çekmeyi amaçlamaktadır. Ana İhracat Yatırım bölgeleri Katunayake, Biyagama, Koggala, Kandy, Horana, Seethwaka, Mirigama olup, ülkenin en büyük yatırım&ihracat bölgesi olan Hambanthota ilaç sektöründe yabancı yatırımcıları beklemektedir.

Sri Lanka'ya yatırım yapmak için nedenler

 1. Doğu ile batıyı birbirine bağlayan stratejik konum
 2. Bölgesel dev nüfuslu ülkelere tercihli pazar erişimi
 3. Eğitimli ve uyumlu iş gücü
 4. Ekonomik üretim maliyeti
 5. Uygun altyapı
 6. Yatırımcı dostu mevzuat
 7. Daha çeşitli yatırım fırsatları
 8. Cazip teşvikler

 

 

 

 

Kolombo Liman Şehri Projesi

Kolombo Liman Şehri, denizden kazanılmış 269 hektarlık araziye kurulan ve ticari başkent Kolombo'nun uzantısı olan yepyeni bir şehirdir. İnşa edildikten sonra bu şehir, Güney Asya’nın en önemli konut, iş ve perakende satış merkezi olacaktır. Şehirdeki gelişim finans bölgesi, merkezi park, ada yaşamı, marina ve uluslararası ada bölümlerini kapsayacaktır. Bu yeni şehirde 5,6 milyon metrekarelik bir alan, sağlık, eğitim, eğlence merkezleri; oteller, restoranlar, perakende satış ve ofis için entegre tesis ve marina bulunacaktır. Sri Lanka, Türk yatırımcılarını Liman Şehrinin bir parçası olmaya davet etmektedir.

Sri Lanka’nın Turistik Yerleri

Güney Asya'da Hint Okyanusu'nda yer alan tropik ada ülkesi binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Gezginlere böylesine eşsiz bir konumda çarpıcı manzaralar, el değmemiş kumsallar, büyüleyici bir kültürel miras ve benzersiz deneyimlerden oluşan olağanüstü bir kombinasyon sunar. Pek çok yer ve manzaranın sizi beklediği bu adada şafakta dalgalarla yüzerken gece yemyeşil dağlara hayranlıkla bakıyor olabilirsiniz. Sri Lanka'daki seyahat rotaları, güneşli sahillerden yaban hayatı gözlemleyebileceğiniz bir maratona, adrenalinle dolu macera sporlarından UNESCO’nun sekiz dünya mirasını da içinde barındıran antik şehirlere yapılacak bir yolculuğa kadar bir dizi tatil deneyimi sunuyor. Sri Lanka'nın gülümseyen yüzü ve misafirperverliği gibi; baharatlı yemekleri, egzotik meyveleri ve dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan şekerlemeleri de dünyaca ünlüdür. Yan yana yaşayan pek çok kültür sayesinde Sri Lanka'da yaşam, yıl boyunca şenliklerle devam eder, bu da Sri Lanka’yı eğlencenin adresi haline getirir.  

Sri Lanka, Lonely Planet ve National Geographic Traveler gibi çeşitli seyahat rehberleri ve dergilerinden pandemiden önce aldığı övgülerle dünyanın en iyi turistik yerlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Lonely Planet, Sri Lanka'yı 2013 ve 2019 yılları için en iyi turistik destinasyon olarak adlandırırken, National Geographic Traveler, Birleşik Krallık baskısında Sri Lanka'yı, görülmesi gereken 21 yeri ile öne çıkarmıştır. Sri Lanka, British Airways tarafından seçilen en iyi 13 lokasyon listesinde de ilk sırada yer almıştır. Türk gezginleri tarafından da tercih edilen muhteşem Sri Lanka’nın size de rahatlatıcı bir deneyim kazandıracağından emin olabilirsiniz. Kolombo, Kandy, Nuwara Eliya, Galle, Trincomalee, Sigiriya ve Badulla, Sri Lanka’nın turistik cazibe merkezlerinden bazılarıdır. Ayrıca, Bay Mahmut Uluer tarafından işletilen Türk gezi balonu şirketi sayesinde tarihi kültür kenti Sigiriya ve bu yemyeşil iklimdeki deneyiminizi bir balon turu ile taçlandırabilirsiniz.

Turistler için uzun süre kapalı kaldıktan sonra Sri Lanka, 21 Ocak 2021'de turizme yeniden açılmıştır. Sri Lanka'ya güvenli ve keyifli bir ziyaret için (https://www.srilanka.travel/) adresine göz atmayı unutmayın. Türk vatandaşlarını Sri Lanka'yı ziyaret etmeye, gerçek dostluğu ve neşeyi yaşamaya davet ediyoruz. Türkiye'den Sri Lanka'ya seyahatiniz için bütçenize uygun olarak Türk Havayollarını veya Katar Havayollarını tercih edebilirsiniz.

M.Rizvi Hassen

Sri Lanka Büyükelçisi

Ankara

porno izlegaziantep escort bayanbrazzers