ZİMBABVE, ABD YAPTIRIMLARINI PROTESTO ETMEK İÇİN YENİ BİR 'ULUSAL TATİL GÜNÜ' İLAN ETTİ
Selin ATAY-DG-Zimbabve, ülke ekonomisine zarar verdiğini söylediği ABD yaptırımlarını protesto etmek amacıyla yeni bir ‘ulusal tatil günü’ ilan etti.

25 Ekim ‘Yaptırım Karşıtı Gün’ olarak ilan edildi, söz konusu ulusal tatil günü devlet sponsorluğunda düzenlenecek festivalle kutlanacak.

Enformasyon Bakanı Amon Murwira, Zimbabve halkının ekonomik kurtuluş ve refahının önemini vurgulamak için bu günün bir şans olduğunu söyledi.

İlan edilen tatilin ilk kutlamaları için on binlerce insanın başkent Harare’ye giderek, burada yapılacak yürüyüşe katılması bekleniyor. Devlet sponsorluğunda gerçekleştirilecek kutlamalarda ayrıca ülkenin iki büyük takımı arasında bir futbol maçı yapılacak ve tüm gece boyunca sürecek bir konser düzenlenecek.

Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa başta olmak üzere pek çok Zimbabveli yönetici ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldı. Yöneticiler, insan hakları ihlalleri, seçimlerde usulsüzlük ve beyazlara ait topraklara el konulması gibi gerekçelerle ABD’nin yaptırım uygulamasından çekiniyor.

Zimbabwe Başkanı, çökmekte olan ülke ekonomisi için ABD yaptırımlarını suçladı. Bir dizi insan uzun zamandan beri Mnangagwa'nın ülkenin mali durumunu yeniden canlandıracağı umudundan vazgeçti.

ABD, yaptırımların bütünüyle Zimbabve hükümetine karşı olmadığını ve ülkeler arasındaki ticareti etkilemediğini savunuyor. Buna ek olarak, ABD, Güney Afrika ulusuna yapılan insani yardımın en büyük tedarikçisinin ABD olduğunu söylüyor.

Zimbabve, daha önce de yaptırımlara karşı seslerini yükseltmeleri için bölge ülkelerine çağrıda bulunmuştu. Geçen hafta ise Mnangagwa’nın eşi tarafından düzenlenen ve devletin tüm üst kademesinin katıldığı yaptırım karşıtı bir dua toplantısı gerçekleştirilmişti.