ZİMBABVE’DE BİNLERCE KİŞİ BATI’NIN UYGULADIĞI YAPTIRIMLARA KARŞI YÜRÜYOR
İrem UZUN -DG- Cuma günü, hükümetin ülkenin ekonomik sorunlardan sorumlu tuttuğu yaptırımlara karşı protesto günü olarak kutlamak için Zimbabwe'de resmi bayram ilan edildi.

ABD ve Avrupa Birliği hem demokratik hem de insan hakları reformlarında ilerleme kaydedilmemesinin yanı sıra basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara dayanarak yaptırımlarını sürdürmekte. Yaptırımlar hem belirli kişileri hem de şirketleri hedef alıyor. ABD, mali yaptırımlar ve seyahat yaptırımlarını şu anda Başkan Emmerson Mnangagwa dahil 85 kişiye uyguluyor. Yaptırımlarla karşı karşıya olan 56 şirket ve kurum mevcut. ABD, ayrıca Zimbabve'ye silah ihracatı yasağı uyguluyor.

AB yaptırımları, hem Zimbabve hükümeti içindekikişileri hem de hükümetle ilişkisi olan belirlikişileri hedef alıyor. Ülke içinde uygulanan baskıda kullanılabilecek askeri donanım ve teçhizatın satışındaki kısıtlamalar ile birlikte seyahat kısıtlamaları da uygulanırken aynı zamanda ülkede sermayeler donduruldu.

Cuma günü Harare'de düzenlenen miting, Mnangagwa'nın Zimbabve'nin gelişimini "engellediğini" söylediği Batı yaptırımlarını kınamak için hükümet tarafından düzenlenen protesto gününün bir parçasıydı. Yaptığı uzun soluklu konuşma sırasında Mnangagwa, Zimbabve'nin yüksek enflasyon ve akut bir yabancı para kıtlığı ile karakterize edilen ekonomik krizine yönelik olarak yaptırımları suçladı. "Zimbabve için Ütopya standartlarının uygulanmasına devam eden yaptırım kararını aldatıcı ve kindar buluyoruz ve devam etmesine izin verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Artık yeter" dedi. ABD ve AB yetkilileri, bu iddiaları reddetti. Washington’un Zimbabve Büyükelçisi Brian Nichols, yolsuzluğun, yönetimdeki hataların ve reform eksikliğinin insanların acı çekmesinin asıl nedeni olduğunu söyledi.